Reklama

Nie przegap pierwszych objawów raka

Pozornie banalna dolegliwość może być zwiastunem poważnej choroby. I choć pandemia nie ułatwia dostępu do lekarzy, pewnych spraw nie wolno odpuszczać.

Eksperci Polskiej Ligi Walki z Rakiem nie mają wątpliwości - to groźniejsza choroba niż koronawirus. Wiele nowotworów można rozpoznać w stadium, dającym szanse na wyleczenie lub remisję, więc nie odkładaj wizyty u lekarza! Nawet gdy paraliżuje cię lęk przed COVID-19. Z wszelkimi niepokojącymi symptomami zgłaszaj się od razu do specjalisty, nawet gdyby miało się okazać, że to fałszywy alarm.

Nawracające infekcje i powiększone węzły chłonne

Łatwe przeziębianie się, częsty katar i ból gardła, powtarzające się stany gorączkowe to sygnał, że coś złego dzieje się w organizmie. Jeśli do tego wymacałaś na szyi, w okolicy żuchwy lub obojczyka powiększone węzły chłonne oraz czujesz się osłabiona, to może zdradzać początek choroby nowotworowej układu chłonnego lub układu krwiotwórczego.

Reklama

Nasza rada: zrób badania krwi. W przypadku nowotworów OB jest powyżej 70-80, a bywa i trzycyfrowe. Lekarz może zlecić oznaczenie enzymu LDH, aby wykluczyć chłoniaki oraz RTG klatki piersiowej i USG jamy brzusznej.

Nudności, ból brzucha, wymioty

W obrębie jamy brzusznej mogą rozwijać się różne nowotwory powodujące takie dolegliwości. Silny ból w nadbrzuszu i utrata apetytu potrafią sygnalizować raka żołądka, trzustki lub wątroby. Duże wzdęcia, brak apetytu i ból w miednicy towarzyszą rakowi jajnika i szyjki macicy. Może to być połączone z potrzebą częstego oddawania moczu, która także pojawia się przy raku pęcherza.

Nasza rada: USG brzucha oraz inne badania diagnostyczne zlecone przez specjalistę pozwolą zidentyfikować przyczynę.

Zmiana dotychczasowego rytmu wypróżnień, wzdęcia

Jeżeli do tej pory nie było z tym problemów, a teraz często masz biegunki lub zaparcia, obserwuj stolec. Niepokojąca jest obecność w nim krwi, zmiana koloru na prawie czarny oraz ołówkowaty kształt. Chudnięcie, bladość i osłabienie to dodatkowe sygnały alarmowe, które mogą wskazywać na rozwój raka jelita grubego.

Nasza rada: raz na 2 lata rób badanie kału na obecność krwi utajonej. Przyda się również kolonoskopia, która pozwoli wykryć zmiany nowotworowe jelita grubego. Po 50. r.ż. każdy powinien wykonać takie badanie raz na 10 lat. A jeśli wśród twoich krewnych pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) był przypadek tego nowotworu, to kolonoskopię należy zrobić już po 40 r.ż.

Rana, która nie chce się zagoić przez dłuższy czas

Rak skóry to nie tylko znamiona i pieprzyki. Zbadania przez dermatologa wymagają zwłaszcza te, które pojawiły się niedawno, powiększają się, mają niesymetryczny kształt, nierówne, "poszarpane" brzegi oraz niejednolite zabarwienie. Ale nie tylko one powinny nas zaniepokoić. Często pierwszym objawem raka skóry jest guzek: błyszczące zgrubienie w kolorze ciała z drobnymi naczynkami, które nie chce się zagoić. W środku zmiany może pojawić się ranka pokryta strupem. Ten typ nowotworu zwykle występuje na głowie, skrzydełkach nosa, czole lub górnej części pleców. To rak podstawnokomórkowy. Nasza rada: pokaż dermatologowi wszelkie zmiany na skórze, które nie chcą się goić, okresowo wysychają, a potem znowu się pojawiają. 



Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy