Reklama

Nie daj się truć, wyrzuć plastik!

Ogranicz użycie plastiku do minimum. Dzięki oznaczeniom dowiesz się, który jest bezpieczny.

Coraz częściej mówi się o tym, że związki zawarte w plastiku są niebezpieczne dla zdrowia, m.in. zaburzają rozwój mózgu i pracę genów. Foliowe torebki, butelki PET, plastikowe słomki i naczynia zalegają na wysypiskach śmieci, pływają w wodach - teraz już wiadomo, że są dużo groźniejsze, niż sądzono dawniej.

Rozkładając się, uwalniają związki tzw. endokrynnie czynne. Przenikają do wody, żywności i powietrza. Znajdziesz je też w składzie wielu kosmetyków, środków czystości, farb, lakierów. Codziennie pochłaniasz tysiące ich drobin. Zjadasz je, wchłaniasz przez skórę i podczas oddychania. Ale możesz się przed nimi skutecznie chronić.

Reklama

Tak uda ci się uniknąć trującego plastiku

Unikaj dań w puszkach. Większość puszek od środka pokryta jest plastikiem, który może zawierać bisfenol A zaburzający gospodarkę hormonalną. Po otwarciu puszki jej zawartość trzeba jak najszybciej przełożyć do szklanego lub ceramicznego pojemnika. 

Nie kupuj pakowanych warzyw i owoców. Pod folią pozostałości nawozów i pestycydów wchodzą w reakcje z plastikiem. Powstają szkodliwe związki, które trudno usunąć z produktów spożywczych (trzeba je obrać). Moczenie w soku z cytryny, a następnie w sodzie nie jest dość skuteczne w tym przypadku i nie usuwa pestycydów oraz plastiku z folii i styropianu.

Zrezygnuj z morskiej soli. Znajdują się w niej mikroskopijne ziarenka plastiku (aż 550-681 ziarenek na kilogram) - polietylenu, z którego produkuje się butelki, torby, foliowe torebki i folie spożywcze. Wszystko, co zaśmieca oceany i powoli rozkłada się, dostaje się do soli morskiej. Nie ma sposobu, aby się pozbyć plastiku z takiej soli.

Uważaj na plastikowe butelki. Nie napełniaj ich ponownie (np. wodą oligoceńską). Nie kupuj napojów w butelkach, które były wystawione na działanie ciepła (np. stały przy oknie lub pod lampami oświetlającymi sklep).

Resztki jedzenia przechowaj w słoikach. Zrezygnuj z torebek strunowych. W jedzeniu przechowywanym w nich dłuższy czas mogą powstać toksyny. Zachowaj słoiki, np. po dżemach. Do nich wkładaj to, co zostaje z obiadu.


Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama