Reklama

Naturalne sposoby na menopauzę

Nieprzyjemne objawy w okresie przekwitania nie muszą ci dokuczać. Można łagodzić je choć trochę za pomocą ziół i odpowiedniej diety. Poznaj tajniki takiej terapii.

Menopauza, czyli ostatnia miesiączka, pojawia się około 50.-55. roku życia. Brak miesiączki oznacza, że jajniki przestały wytwarzać żeńskie hormony. Poziom ich zmniejsza się stopniowo, więc już kilka lat przed menopauzą mogą dokuczać ci: uderzenia gorąca, nocne poty, nerwowość, kłopoty ze snem. W dodatku kości i układ krwionośny przestają być chronione przez hormony, więc wzrasta ryzyko osteoporozy i zawału. Możesz jednak z tym walczyć!

Dojrzała dieta

W okresie przekwitania odpowiednio skomponowany jadłospis wspomaga organizm, który boryka się z wieloma problemami, a także zapobiega schorzeniom, na które po 50. roku życia jesteś bardziej narażona.

Reklama

Mleczna droga

Gdy hormony przestają chronić kości, wzrasta ryzyko osteoporozy. Pij więc mleko (jest źródłem najlepiej przyswajalnego wapnia), jogurty, jedz żółty ser (najbogatsze źródło wapnia), sardynki, szprotki (z ościami) oraz rośliny strączkowe (np. soję, soczewicę).

Zielony talerz

Dieta bogata w warzywa (zwłaszcza liściaste, gotowane na parze) pomaga utrzymać prawidłową wagę (co po pięćdziesiątce jest coraz trudniej-sze) i wspomaga trawienie. Pij soki z marchwi, rzepy, selera i pietruszki. Jedz sałatki z kiełkami.

Kwasy omega

Gdy spadają hormony, stajesz się bardziej narażona na choroby serca. Jeśli chcesz im zapobiec, wzbogać dietę w dobre tłuszcze, które znajdziesz m.in. w rybach morskich.

Terapia ziołowa

Wyciągi roślinne (np. ziołowe) pomogą ci złagodzić niektóre dolegliwości okresu przekwitania.

Na nocne poty

Pomaga napar z szałwii (dwie łyżeczki na szklankę wrzątku, parzyć 5 min), wypity pół godziny przed snem. Wieczorem warto przygotować też sobie relaksującą kąpiel, dzięki której będziesz się mniej pocić w nocy. Wymieszaj po dwie łyżki kory dębu, suszonej mięty, szałwii, kory wierzby i ziela bukwicy. Pięć łyżeczek mieszanki zalej dwoma litrami zimnej wody. Doprowadź do wrzenia, gotuj 5 minut. Zostaw na pół godziny pod przykryciem. Następnie przecedź i wlej wywar do wanny, uzupełnij ciepłą wodą. Zanurz się w niej na 15 minut.

Bezsenność i niepokój

W tym wypadku nieoceniona jest melisa. Pij herbatkę melisową trzy razy dziennie (zalej 2 łyżeczki ziela ćwiartką litra wrzątku, pozostaw pod przykryciem na 10 min, przecedź). Skuteczne są też wyciągi z melisy (np. Melisana, Melisen Forte). Można je kupić w aptece. Tak samo jak melisa działa kozłek lekarski, czyli waleriana. Napar z tego ziela przygotuj tak samo jak napar z melisy. Możesz też wymieszać obie rośliny.

Iwona Janczarek

Kobieta i życie 2/2010

Kobieta i życie
Dowiedz się więcej na temat: menopauza | osteoporoza | bezsenność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy