Reklama

Naturalne sposoby na... kaszel

Arsenał domowych środków jest przebogaty: to miodowe syropy, ziołowe napary, okłady i maści, inhalacje.

Kaszel to wierny towarzysz chorób układu oddechowego: przeziębień, infekcji wirusowych, zapaleń oskrzeli i płuc. Wywołać może go wdychanie z powietrzem substancji drażniących (dymów, pyłów, zanieczyszczeń), bywa też ubocznym skutkiem niektórych leków. Każdy atak poprzedza głęboki wdech, po którym następuje skurcz przepony i mięśni brzucha. Równocześnie zamyka się głośnia, powodując gwałtowny wzrost ciśnienia w klatce piersiowej - po czym głośnia się otwiera i gwałtowny wydech wyrzuca z płuc ogromną ilość powietrza. Porywa ono zalegającą w oskrzelach wydzielinę - dochodzi do oczyszczenia płuc.

Reklama

Suchy czy mokry?

Kaszel kaszlowi nierówny. Jego dokładny opis stanowi dla lekarza ułatwiającą diagnozę informację. Dla nas najistotniejsze jest, czy to kaszel suchy, czy mokry. Suchy kaszel jest nieproduktywny. Nie czyści płuc, więc nie przynosi nam korzyści, a tylko obciąża drogi oddechowe. Mokry jest produktywny. Usuwa flegmę, która zalegając gęstnieje i hamuje ruch rzęsek, które normalnie usuwają śluz z dróg oddechowych.

Może go przeczekać?

Lepiej leczyć, bo długotrwały, uporczywy kaszel nie służy krążeniu. Powstające w klatce piersiowej wysokie ciśnienie utrudnia odpływ krwi z dużych żył do serca i zmniejsza jej przepływ do mózgu. Silny atak kaszlu wywołać może utratę przytomności! Nie należy jednak sięgać po przypadkowy lek, który akurat mamy pod ręką. Zaaplikować trzeba stosowny. Przy suchym - hamujący kaszel, przy mokrym - wykrztuśny, który upłynni wydzielinę oskrzelową i ułatwi jej wydalenie.

Jakie leki wybrać?

Mimo ogromnej ilości leków syntetycznych w aptekach, te ze składników naturalnych wciąż mają się świetnie. Nadal najczęściej zalecanym przez lekarzy środkiem przeciwkaszlowym jest kodeina - pochodna opium (wysuszony sok mleczny z niedojrzałych torebek maku) stosowana przy kaszlu suchym. Z kolei leki wykrztuśne sporządza się z różnych ziół. Niektóre z nich zawierają substancje śluzowe pokrywające błony dróg oddechowych ochronnym śluzem lub flawonoidy, które koją podrażnienia i przyspieszają regenerację zmienionej chorobowo błony śluzowej. Inne - glikozydy łagodzące ból, saponiny ułatwiające odkrztuszanie flegmy i garbniki ściągające śluzówkę. Wyjątkowo skuteczne (a przy tym smaczne!) są preparaty z ziołomiodami (np. sosnowym), które zawierają związki biologicznie czynne (enzymy, kwasy organiczne) o udokumentowanym działaniu antybakteryjnym.

Inhalacje oczyszczające

Wprowadzają do dróg oddechowych ciepłe powietrze nasycone aktywnymi substancjami z ziół i olejków eterycznych. Rozrzedzają one wydzielinę w oskrzelach, co ułatwia odkrztuszanie i działa bakteriobójczo. Przepis. Do naczynia wlej stężony napar o temperaturze 60°C, pochyl się, nakryj głowę ręcznikiem. Wdychaj parę nosem, a wydychaj ustami. Wystarczy 10 minut 3 razy dziennie. Do inhalacji służy: rumianek (2 torebki zaparz w 1 l wody), olejek sosnowy i anyżowy (3 krople na 1 l).

Napary nawilżają śluzówkę

Przyrządź je z ziół (2 łyżeczki) zalewanych 1/4 l wrzątku i pozostawionych pod przykryciem na 10 minut, a potem przecedzonych, przelanych do termosa i popijanych w ciągu dnia. Tymianek Pij ciepły napar 3-4 razy dziennie. Możesz go osłodzić miodem lub dodać dla poprawy smaku szczyptę cynamonu. Kwiat dziewanny Napar pij 2 razy dziennie. Kwiat lipy lub czarnego bzu Do naparu dodaj odrobinę miodu, soku z cytryny lub z malin.

Syropy łagodzą suchy kaszel

Cebulowy: Obierz 2 cebule, pokrój w plastry i układaj warstwami w słoiku, przesypując cukrem lub miodem (ewentualnie dodaj posiekane ząbki czosnku). Po kilku godzinach zlej syrop, pij po łyżce kilka razy dziennie. Resztę przechowuj w lodówce nie dłużęj niż 2 dni.
Z octem jabłkowym: Wlej do buteleczki po 2 łyżki soku z cytryny, octu jabłkowego, miodu akacjowego i 1 łyżkę spożywczej gliceryny. Zamknij butelkę i - potrząsając - wymieszaj. Pij po łyżeczce co 2-3 godziny.

Miodowe mikstury służą przy kaszlu mokrym

Dlaczego lecząc kaszel, warto sięgać po ziołomiody? Zalicza się je do produktów zdrowej żywności: mają wszystkie właściwości lecznicze ziół, a przy tym wzbogacone są związkami biologicznie czynnymi produkowanymi przez pszczoły. Są łatwe w użyciu, bo odpada konieczność zaparzania - jak ziół. Najbardziej rozpowszechniony jest ziołomiód sosnowy. Antykaszlowe przepisy? Wymieszaj sok z cytryny z rozgotowaną w małej ilości wody cebulą, dodaj łyżkę ziołomiodu sosnowego. Zjadaj po łyżce co godzinę. Lub utrzyj do białości żółtko z łyżką ziołomiodu sosnowego, dodaj sok wyciśnięty z połowy cytryny oraz łyżkę spirytusu. Zjadaj przed snem.

Okłady i maści rozgrzewające

W okresach nasilonego kaszlu co wieczór połóż na klatce piersiowej okład z gorczycy: zmiel 5 łyżek gorczycy (foto), wymieszaj z 2 l gorącej wody. Zanurz w niej lniany ręcznik, wyciśnij i połóż na klatce piersiowej. Przykryj suchym ręcznikiem i wełnianym szalikiem, poleż z okładem przez 30 minut. Do nacierania klatki piersiowej i pleców możesz też wykorzystać domowe maści. Cebulowa Utrzyj na tarce dużą cebulę, zmieszaj z gęsim tłuszczem, przełóż maść do słoika trzymanego w chłodnym miejscu. Ze smalcu Do 4 łyżek smalcu wytopionego ze świeżej słoniny dodaj 30 kropel olejku sosnowego. Ogrzewaj na parze, mieszając, aż składniki się połączą. Dodaj kolejne 30 kropel olejku, dokładnie wymieszaj. Odstaw na kilka godzin, by maść stężała. Przechowuj w lodówce.

Życie na gorąco 1/2012



Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy