Reklama

Naturalne probiotyki

​Wbrew pozorom dobre bakterie to nie wynalazek współczesnej medycyny. Znano i wykorzystywano je od stuleci, głównie do konserwowania żywności. To dzięki dobrym bakteriom, czyli pałeczkom kwasu mlekowego, mamy kiszoną kapustę ogórki, jogurt, kefir i zsiadłe mleko.

Dobroczynne działanie kwasu mlekowego zapobiega rozwojowi drożdży i grzybów, co jest ważne po antybiotykoterapii. Bo fermentowane produkty to naturalne probiotyki, które korzystnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego, wspomagają trawienie i przyswajanie składników pokarmowych. Wzbogacają florę bakteryjną jelita, poprawiają odporność, zapobiegają namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów, a także usuwają z organizmu toksyny i chronią przed grzybicami. Bakterie kwasu mlekowego usprawniają też trawienie laktozy (cukru mlekowego), odgrywają ważną rolę w wytwarzaniu niektórych witamin, zapobiegają też alergiom. 

Reklama

Kwas chlebowy

Sfermentowany napój z chleba spożywano dawniej po obfitych ucztach. Pomagał na nadkwasotę i wzdęcia po zjedzeniu tłustych i ciężkostrawnych potraw. Kwas chlebowy można zrobić samodzielnie. 

Składniki: 2 i 1/2 przegotowanej wody, 4 dag chleba razowego, 1/2 szklanki miodu, 25 dag drożdży, szczypta cukru, rodzynki. 

Przygotowanie: chleb pokrój w kostkę i podpiecz w piekarniku. Przełóż do miski i zalej ciepłą wodą. Odstaw na 3 godz. Cukier i drożdże rozpuść w letniej wodzie, dodaj do chleba, wymieszaj, odstaw na dobę. Przecedź i przelej do butelek, do każdej z nich dodaj po kilka rodzynek. Przechowuj najwyżej miesiąc. 

Kiszone buraki

Podczas fermentacji buraki zyskują nie tylko właściwości probiotyczne. Pod wpływem kiszenia zwiększa się zawartość witamin z grupy B, których brakuje wegetarianom. Witaminy te pomagają w leczeniu chorób skóry, depresji i bezsenności, zapobiegają niedokrwistości i skurczom mięśni.

Składniki: 1 kg buraków, 3 ząbki czosnku, liść laurowy, ziele angielskie. 

Przygotowanie: buraki obierz, umyj, pokrój w cienkie plastry. Włóż do słoja, dodaj czosnek, liść laurowy i ziele angielskie, zalej letnią wodą. Odstaw w ciepłe miejsce. Po 6-7 dniach zdejmij z powierzchni kożuch. Zakręć, przechowuj w lodówce.

Kefir, jogurt, zsiadłe mleko

Kefir zaleca się przy chorych nerkach (ma mniej fosforu i potasu), zsiadłe mleko na osteoporozę, a jogurt osobom cierpiącym na nietolerancję laktozy. Kefir i jogurt dostarczą witamin: A i D, z grupy B, a także białka, które skutecznie przyspiesza metabolizm i wspomaga odchudzanie. Uwaga! Zsiadłego mleka nie zrobisz z mleka pasteryzowanego oraz mleka UHT. Wysoka temperatura wykorzystywana przy ich konserwowaniu niszczy dobre bakterie. 

Ogórki kiszone

W procesie fermentacji powstaje kwas mlekowy, któremu kiszone ogórki zawdzięczają swoje probiotyczne właściwości. Takich właściwości nie mają ogórki konserwowe (w zalewie octowej). Uwaga! Do kiszenia ogórków przygotuj zalewę z soli kamiennej niejodowanej. Daj 2 płaskie łyżki na litr wody. 

Kapusta kiszona

Nie jest tak dobrym źródłem wit. C, jak sądzono. Cennym składnikiem kapusty kiszonej jest kwas mlekowy, który zapobiega rozwojowi drożdży i grzybów, co ważne po antybiotykoterapii. Ponadto kiszona kapusta da nam witaminy z grupy B, a także potas, sód, wapń, fosfor, żelazo i magnez. 

Składniki: 10 kg kapusty białej, 20 dag soli kamiennej niejodowanej, 2 dag kminku, 1 dag nasion kopru, 20 dag marchwi, 50 dag jabłek. 

Przygotowanie: poszatkowaną kapustę połącz z pozostałymi składnikami, przełóż do dużego naczynia do 3/4 wysokości, sok odlej, przyciśnij talerzem. Zostaw 2 dni w temp. ok. 20°C. Po tym czasie przenieś naczynie w chłód, np. do piwnicy. Raz dziennie nakłuj ją drewnianym widelcem. Po 14 dniach kapustę przełóż do słoików, zakręć, pozostaw w chłodzie.

Zobacz także:

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy