Reklama

Moc kwasów omega

Piękna skóra, zdrowe serce, świetna pamięć. Kwasy omega 3, 6, 9 wspomagają organizm pod warunkiem, że jesz je we właściwych proporcjach.

Od lat są chwalone przez kardiologów i dietetyków! By cieszyć się zdrowiem, powinniśmy spożywać przede wszystkim kwasy omega-3 i omega-6. To wielonienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które wchłaniamy z pożywienia.

Inaczej jest z kwasami omega-9 (jednonienasycone) - możemy je jeść, ale też sami wytwarzać za pomocą enzymów.

Jak kwasy omega wpływają na nasz organizm? Kwasy omega-3: pochodzące z tej grupy kwasy DHA i EPA odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Obniżają poziom złego cholesterolu i wygaszają stany zapalne. DHA pozytywnie wpływa na wzrok i jakość skóry. Oba kwasy występują wyłącznie w tłustych rybach morskich.

Reklama

W oleju lnianym, rzepakowym i nasionach chia występuje natomiast kwas ALA (również z rodziny omega). Z tego kwasu nasz organizm może sam wytworzyć niewielkie ilości kwasów DHA i EPA.

Kwasy omega-6: pobudzają wzrost włosów i komórek skóry, pomagają zachować zdrowie kości, regulują metabolizm i pracę układu rozrodczego. Wywołują stany zapalne w organizmie: gdy pojawia się patogen, stan zapalny ma go usunąć. Ale nie może być ich za dużo. Współczesna dieta jest bogata w omega-6. Znajdziesz je w większości olejów, orzechach, awokado, ale także w mięsie i nabiale.

Kwasy omega-9: obniżają poziom cholesterolu całkowitego i złego (LDL), nie obniżając dobrego (HDL). Obfituje w nie oliwa. Ich obecność w diecie jest ważna ze względu na prawidłową budowę błon komórkowych.

Omega-3 i omega-6 powodują wzrost przepuszczalności tych błon, a omega-9 ją zmniejszają, równoważąc działanie NNKT. Arcyważna jest proporcja między kwasami omega-3 i omega-6. Powinna wynosić 1:4, tymczasem w diecie przeciętnego Europejczyka sięga 1:20! Wpływ na to ma nadmiar mięsa i olejów w codziennym menu oraz niskie spożycie ryb. Dlatego zazwyczaj nie ma konieczności przyjmowania suplementów z tymi kwasami, w przeciwieństwie do omega-3.

Najlepsze naturalne źródła kwasów omega-3

Wystarczy spożywać 3 razy w tygodniu tłuste ryby morskie, aby utrzymać równowagę pomiędzy poziomem kwasów omega w organizmie. Wybieraj ryby żyjące na wolności, które żywią się glonami, jak makrela, śledź lub skrei - norweski dorsz z Morza Arktycznego. Wspieraj organizm również roślinnymi źródłami kwasów omega: olejem lnianym, nasionami chia.

Show
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy