Reklama

Kuracje z forsycji

​Jej kwiaty zawierają rutynę, której używa się do wyrobu popularnych preparatów wspomagających leczenie przeziębienia. Roślina jest również bogata w kwercetynę o działaniu przeciwalergicznym, a w jej gałązkach i owocach obecna jest syrginina stosowana np. w leczeniu zapalenia wątroby, marskości i stłuszczenia miąższu wątroby.

Kiedy zbierać

Kwiaty zrywamy na wpół otwarte lub po rozwinięciu. Wykorzystujemy świeże lub suszymy w ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej. Gałązki zbieramy wiosną bądź jesienią. Owoce najwięcej właściwości zdrowotnych mają przed otwarciem. 

Napar uodparniający

10-15 g kwiatów świeżych lub suszonych zwilż spirytusem (rutyna dobrze rozpuszcza się w alkoholu, dzięki jego obecności uwolni się w naparze), po czym zalej 2 szklankami wrzącej wody. Odstaw pod przykryciem na 40 minut, przecedź. 

Wypij w ciągu dnia małymi porcjami (herbatka działa jak rutinoscorbin). Naparem możesz też przemywać oczy alergiczne, przy zapaleniu spojówek. 

Reklama

Sok wzmacniający

100 g kwiatów rozłóż na papierze na 2-3 godziny. Następnie zalej 1 litrem wody, zagotuj i odstaw na 12 godzin. Potem odcedź, dosyp kilogram cukru i gotuj 40 minut. Zlej do słoików, zamknij.

Dodawaj łyżkę soku 2 razy dziennie do herbaty. 

>>> Przepis na ocet wspomagający trawienie znajdziesz na następnej stronie <<<


Ocet na trawienie

Zbierz 300 g rosnących z dala od ulicy gałązek forsycji. Rozdrobnij nożem. Wsyp do 3-litrowego słoja, tak aby surowiec zapełnił go do połowy. Do dzbanka wlej 2,5 litra przegotowanej i ostudzonej wody. Rozpuść w niej 10 pełnych łyżek cukru i tym lekkim syropem zalej forsycję. Następnie dodaj około 1/2 szklanki świeżego, jeszcze "pracującego" octu jabłkowego oraz jedno pokrojone jabłko ze skórką. Przykryj słój gazą i odstaw w ciepłe miejsce. Codziennie mieszaj drewnianą łyżką, dbając, by kwiatki były zanurzone (w przeciwnym razie osiądzie na nich pleśń).

Codziennie wypijaj na czczo szklankę wody z łyżką octu. 

Herbatka na wątrobę

Garść gałązek forsycji (wraz z kwiatkami) rozdrobnij, zalej szklanką wrzątku i dodaj odrobinę soku z cytryny. Gotuj na wolnym ogniu przez ok. 20 minut, przecedź. Możesz dosłodzić łyżeczką miodu. 

Szklankę odwaru pij małymi łykami między posiłkami. 

Nalewka na wzmocnienie naczyń krwionośnych 

100 g świeżych lub ususzonych kwiatów forsycji zalej 500 ml 50-procentowego alkoholu. Odstaw w ciemne miejsce. Co kilka dni wstrząśnij, a po 2 tygodniach przefiltruj. 

Zażywaj 2 razy dziennie po 10 ml. Nalewką można też smarować miejsca z pajączkami, rozszerzonymi naczynkami.

Zobacz także:


Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy