Reklama

Kolka nerkowa

Prowadząc niewłaściwy tryb życia, „hodujemy” kamienie w nerkach. Długo nie powoduje to żadnych przykrych objawów, często nawet nie wiemy, że je mamy. Aż do ataku bólu...

- Strasznie mnie szczypie, gdy oddaję mocz - jęknęła Grażyna, wychodząc z łazienki. Po chwili znów tam pobiegła. Tym razem do uszu jej męża dobiegł krzyk.

- O Boże! Mocz jest różowy! - stwierdziła. Wydaliła zaledwie kilka kropli, ale kolor był wyraźnie widoczny.

Postanowiła, że pójdzie nazajutrz do lekarza i zajęła się gotowaniem obiadu. Czuła pobolewanie w okolicy lewej nerki, które w pewnej chwili przerodziło się w ból nie do wytrzymania. Z krzykiem osunęła się na podłogę, a z oczu ciekły jej łzy.

- Nie wytrzymam tego! - syknęła do męża. Mężczyzna podał jej lek przeciwbólowy, a po chwili wezwał karetkę pogotowia. Gdy przyjechała, Grażyna nadal wiła się z bólu.

Reklama

- Czy ma pani kamicę nerkową? - spytał ratownik medyczny.

- Kiedyś w wyniku badania moczu wyszły mi jakieś szczawiany wapnia - wystękała  z trudem.

Podano jej silny lek przeciwbólowy i rozkurczowy. Gdy ból złagodniał, ratownik kazał kobiecie zgłosić się nazajutrz do przychodni. Rano zaniosła mocz do badania, a następnego dnia była z wynikiem u lekarza.

- Ma pani w moczu liczne szczawiany wapnia - stwierdził lekarz, analizując wynik moczu.

- Zrobimy USG, by ocenić wielkość i położenie kamieni. Wtedy zdecydujemy o metodzie leczenia. Złogi, przemieszczając się z nerki  w dół, drażnią drogi moczowe - to właśnie jest przyczyną bólu i krwi w moczu.

- Będę miała jakąś operację? - spytała z lękiem Grażyna.

- Jeśli okazuje się, że kamienie są za duże, by zostały wydalone naturalnie, z moczem, rozkrusza się je - z zewnątrz, przez skórę albo przez cewkę moczową - lub robi się laparoskopię. Gdy złogi są małe, to nie jest konieczne. Klasyczne operacje robi się rzadko.

Co jeszcze zalecił lekarz?

By pozbyć się kamieni, trzeba pić dużo wody, a także herbat, które działają moczopędnie  - w ciągu doby powinniśmy wydalić ponad 2 litry moczu.

Ważną rolę w spędzaniu kamieni odgrywa ruch - niektórzy biegają z góry na dół po schodach, by przyspieszyć przesuwanie się złogów w dół. Regularna aktywność fizyczna jest elementem profilaktyki.

Ból spowodowany atakiem kolki nerkowej można złagodzić, biorąc gorącą kąpiel lub przykładając termofor.

Jeśli kamienie powstały ze szczawianów wapnia, trzeba ograniczyć spożycie soli i białka zwierzęcego, bo to nasila wydalania wapnia z moczem. Unikać jedzenia szczawianów (szczawiu, szpinaku, czekolady, orzechów, rabarbaru), ale nie rezygnować  z produktów mlecznych.

Jakie powikłania daje?

Kamica nerkowa może powodować zakażenia układu moczowego - ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek,  a gdy odpływ moczu jest zablokowany przez złogi - roponercze albo wodonercze. 

Powikłania przewlekłe  to najczęściej nawracające zakażenia układu moczowego oraz przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek. 

Urosepsa - dochodzi do niej najczęściej, gdy kamień uniemożliwia przepływ moczu, a bakterie z układu moczowego przedostają się do krwiobiegu i dochodzi do uogólnionego zakażenia. Towarzyszy temu niska lub wysoka temperatura, drgawki, złe sampoczucie, przyspieszony oddech, czasem też bóle brzucha, biegunka i wymioty.

Czytaj również: 5 sposobów na zdrowe nerki

Jak poprawić pracę nerek?

10 warzyw i owoców na oczyszczanie


Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama