Reklama

Kobiety mają z tym problem

Infekcje intymne. Na ich rozwój wpływa zła dieta, antybiotyki, niewłaściwa higiena czy noszenie bielizny ze sztucznych tkanin.

Mogą objawiać się bólem i pieczeniem przy oddawaniu moczu, swędzeniem, uciskiem w dole brzucha, upławami albo nieprzyjemnym zapachem. Różne symptomy często wskazują na rodzaj infekcji. 

Jeśli masz białe, gęste, grudkowate i zazwyczaj bezwonne upławy, odczuwasz szczypanie i obrzęk warg sromowych, prawdopodobnie cierpisz z powodu grzybicy (drożdżycy). 

Jeżeli wydzielina jest szarawa i ma rybi zapach, świadczy to o infekcji bakteryjnej. Brzydko pachnący, żółtawozielony, pienisty śluz, któremu towarzyszy świąd, pieczenie, bolesne oddawanie moczu dowodzi zakażenia pierwotniakami, np. rzęsistkiem. 

Reklama

W aptekach dostępne są testy, które pomogą Ci samodzielnie wykryć rodzaj zakażenia i dobrać leki bez recepty. Warto też wypróbować domowe sposoby, które skutecznie złagodzą infekcję.

***Zobacz także***

Naturalne medykamenty

Kompres z aloesu niweluje uczucie pieczenia, swędzenia, koi oraz regeneruje. Ze świeżego liścia wyskrob galaretowate wnętrze i rozetrzyj na żel. Posmaruj śluzówkę pochwy. Nie spłukuj, żel szybko się wchłonie. Stosuj kurację co dzień przy każdym rodzaju infekcji. 

Jogurt naturalny to źródło probiotyków. Dzięki niemu przywrócisz prawidłowy skład flory bakteryjnej. Nasączaj tampon w jogurcie i aplikuj do pochwy na trzy godziny co drugi dzień. 

Zabieg ten nawilża, redukuje swędzenie i pieczenie - jest polecany zwłaszcza w infekcji grzybiczej. Przy nawracających dolegliwościach profilaktycznie wykonuj go dwa razy w tygodniu. 

Prawoślaz działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Powleka śluzówkę filmem ochronnym, przyspiesza leczenie. Weź 5 łyżek suszonego korzenia rośliny, zalej dwoma litrami wrzątku, wymieszaj, przelej do miski, na której krawędziach możesz usiąść. 

Rób nasiadówkę, póki lecznicza mikstura paruje. Płukanka z rumianku (ale także z kory dębu) pomaga zwalczać zakażenie, nawilża, chroni i łagodzi dolegliwości. Łyżkę ziela zalej dwiema szklankami wrzątku, przykryj i zaparzaj 20 minut. Następnie od cedź i ciepłym naparem płucz pochwę za pomocą irygatora - miękkiej butelki z wąską końcówką. 

Kwasy omega-3 mają właściwości przeciwzapalne, wzmacniają śluzówkę i przyspieszają leczenie infekcji. Codziennie jedz przynajmniej dwie łyżki oliwy z oliwek albo oleju rzepakowego, lnianego, rydzowego. Wzbogać też dietę w tłuste ryby morskie, np. tuńczyka, łososia, makrelę, śledzie oraz przynajmniej co drugi dzień spożywaj garść orzechów, np. włoskich, laskowych.

Soda oczyszczona niszczy bakterie, efektywnie wspomaga leczenie stanów zapalnych i infekcji. Dodatkowo łagodzi swędzenie i pieczenie. W razie dolegliwości wsyp do wanny z ciepłą wodą opakowanie sody. Zażywaj kąpieli przez kwadrans co drugi dzień.

***Zobacz także***

Codzienna higiena

Do mycia miejsc intymnych stosuj tylko delikatne emulsje albo płyny do tego przeznaczone. Podmywaj się zawsze ruchem od przodu do tylu (w kierunku odbytu) - inaczej możesz zwiększyć ryzyko zakażenia pochwy bakteriami, np. kałowymi. Okolice intymne wycieraj przeznaczonym do tego ręcznikiem, który często pierz w 90ºC. Używaj białej, bawełnianej bielizny - jest przewiewna i rzadko uczula. Unikaj tej w ciemnych kolorach (barwniki przyczyniają się do podrażnień) oraz koronek, stringów - mogą powodować otarcia i sprzyjać rozwojowi stanów zapalnych.

Zobacz także:

***Zobacz także***

Na Żywo
Dowiedz się więcej na temat: infekcje intymne | aloes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy