Reklama

Jelita idą w zaparte!

Czy wiesz, jaka dolegliwość trawienna występuje najczęściej? Zaparcia.

Jeśli więc masz trudności z regularnym wypróżnieniem, nie jesteś sama. U kobiet występują one częściej z powodu rozluźniającego działania hormonów żeńskich na jelita.

Sytuacja pogarsza się z wiekiem, bo perystaltyka zwalnia.

Same w sobie nie są chorobą

Są raczej sygnałem niewłaściwych procesów zachodzących w organizmie. Bywają objawem niedoczynności tarczycy i zespołu jelita drażliwego.

Jednak najczęstszą ich przyczyną są po prostu błędy w odżywianiu. Te najpopularniejsze to niewystarczająca ilość płynów i błonnika w diecie, tłuste jedzenie, zbyt dużo słodyczy i białego pieczywa.

Reklama

Zaparciom sprzyjają też nieregularne spożywanie posiłków, siedzący tryb życia oraz przyjmowanie niektórych leków (uspokajających, na nadciśnienie, antydepresantów).

Zdarzają się w podróży, przy dużym stresie, zmianie diety lub wody. Ale ostatnio coraz więcej osób cierpi na zaparcia nawykowe, związane z nadmiernym pośpiechem. Brak czasu rano na dłuższy pobyt w toalecie, niechęć do korzystania z niej poza domem, ciągłe napięcie - to wszystko może zakłócić pracę jelit i prowadzić do przewlekłych problemów z wypróżnieniem.

Wtedy jedyne wyjście to zmiana przyzwyczajeń. I pozbędziesz się problemu!

Twoje Imperium
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy