Reklama

Jedzenie, które uczula

​Objawy alergii pokarmowej to najczęściej dolegliwości żołądkowo-jelitowe: nudności, wymioty, kurczowe bóle brzucha, biegunka, wzdęcia, odbijanie się, nudności oraz refluks. Wiele osób na zjedzenie alergizującego pokarmu reaguje też wysypką, a zmiany skórne mają różną postać: rumieni, grudek, bąbli pokrzywkowych. Najgwałtowniejszą reakcją jest wstrząs anafilaktyczny, zagrażający życiu.

Do najbardziej uczulających alergenów w jedzeniu należą: gluten, laktoza, fruktoza i histamina. Aby uniknąć przykrych dolegliwości, konieczne jest wykluczenie z diety produktów, które je zawierają.

Gluten

Osoby uczulone na gluten powinny unikać produktów, zawierających zboża, takie jak pszenica, żyto, jęczmień, orkisz i owies. Dieta bezglutenowa jest niezbędna dla osób z chorobą trzewną (celiakią). To zaburzenia trawienia i wchłaniania wywołane nietolerancją glutenu.

Choroba ta może występować w każdym wieku. Jeśli osoba chora spożywa produkty z glutenem, pojawiają się bóle brzucha, wymioty, wodniste biegunki, a z czasem nawet zaburzenia ogólnoustrojowe, wyniszczenie i anemia.

Reklama

Nasza rada: Produkty z tym alergenem zastąpmy bezglutenowymi. Są to m.in. ryż biały i brązowy, kukurydza, soja, proso, amarantus, soczewica, fasola, orzechy, mięso, warzywa i owoce. Dieta bezglutenowa nie jest szkodliwa, dlatego może stosować ją każdy.

Fruktoza

To cukier prosty obecny w owocach, zwłaszcza tych najbardziej słodkich, ale także w miodzie i dżemach. Nietolerancja fruktozy pojawia się po spożyciu produktów, zawierających cukier owoców. Jest ona wynikiem niedoboru lub braku białka, które jest odpowiedzialne za transport cukru owocowego przez błonę komórkową.

Gdy brakuje go w organizmie, fruktoza nie może zostać rozłożona i ulega fermentacji bakteryjnej w jelicie grubym. W konsekwencji tworzą się kwasy i gazy, które powodują wzrost ciśnienia osmotycznego treści jelitowej oraz działają drażniąco na błonę śluzową. Skutkiem tego są przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego m.in. gazy wzdęcia, skurczowe bóle brzucha.

Nasza rada: Przy występowaniu takich objawów po owocach czy sokach owocowych zalecane jest przede wszystkim ograniczenie spożywania tych najbardziej słodkich owoców np. bananów, winogron, brzoskwiń.

Laktoza

Nietolerancja laktozy, czyli cukru występującego w mleku, to obecnie jedna z najczęściej spotykanych nietolerancji pokarmowych. Dochodzi do niej wtedy, gdy w organizmie brakuje laktazy, czyli enzymu koniecznego do rozkładu laktozy. Wówczas po spożyciu mleka lub innych produktów, zawierających laktozę, pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego: biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, przelewanie w jamie brzusznej, gazy, kolki, nudności i wymioty.

Pamiętajmy jednak, że nietolerancja laktozy to nie to samo, co alergia na mleko! Alergia na mleko to nadmierna reakcja układu odpornościowego na białka mleka. Jej objawy pojawiają się od razu po jego wypiciu i są to zwykle zmiany skórne - np. atopowe zapalenie skóry lub pokrzywka.

Nasza rada: trzeba unikać produktów z laktozą albo, jeśli trudno z nich zrezygnować, stosować laktazę w tabletkach przy każdym posiłku, który zawiera ten cukier (np. Lactocontrol).

Histamina

Osoby, które nie tolerują histaminy, uczulone są m.in. na czerwone wino, sery pleśniowe i awokado. Histamina zawarta w pokarmie rozkładana jest pod wpływem produkowanego przez nasz organizm enzymu - diaminooksydazy. Gdy mamy go za mało, w organizmie utrzymuje się wysoki poziom histaminy. Wysokohistaminowe produkty mogą powodować m.in. mdłości, skurcze brzucha, problemy żołądkowo-jelitowe, swędzenie skóry, bóle głowy.

Histamina w podwyższonych ilościach jest obecna m.in. w produktach pochodzących z fermentacji, np. sery długodojrzewające, wino, szampan, piwo, kapusta kiszona, kefir oraz w owocach suszonych i cytrusach, orzechach, produktach zawierających ocet, np. ogórki, ketchup, majonez, niektórych rybach, szczególnie w wędzonych i skorupiakach. Spore ilości histaminy znajdują się też w czekoladzie, szpinaku, bakłażanie, pomidorach i awokado.

Nasza rada: stopniowo wykreślajmy z jadłospisu produkty, które mogą nam szkodzić. Wybierajmy świeże i jak najmniej przetworzone jedzenie.

Inne alergeny pokarmowe

Jaja kurze. Zdecydowanie częściej niż żółtko uczula białko. Uwaga! Gotowanie, pieczenie czy zamrażanie nie zmniejsza właściwości uczulających jaj. Jaja kurze można zastąpić np. przepiórczymi.

Truskawki, cytrusy, pomidory. To częste alergeny. Powodują reakcje alergiczne, ograniczające się do okolic ust. To tzw. syndrom alergii ustnej - skóra łuszczy się i pęka wokół ust.

Ryby i owoce morza. Nawet niewielka ich ilość może wywoływać silne reakcje łącznie ze wstrząsem anafilaktycznym, który charakteryzuje się nagłym spadkiem ciśnienia i utratą świadomości.


Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy