Reklama

Jak sobie radzić z niedoczynnością tarczycy?

​Przybierasz na wadze, chociaż starasz się odżywiać racjonalnie? Czujesz się ciągle zmęczona, nie masz na nic siły? Zbadaj poziom hormonów odpowiedzialnych za pracę tarczycy - to może być niedoczynność tego gruczołu

Wiele od niej zależy

Tarczyca to niewielki gruczoł, który odgrywa ważną rolę. Produkuje hormony - trójjodyninę T3 i tyroksynę T4, które wpływają na wiele procesów zachodzących w organizmie - metabolizm, pracę gruczołów płciowych, układu nerwowego i układu sercowo-naczyniowego. Gdy tarczyca zaczyna szwankować, nasze samopoczucie pogarsza się. Jeśli wytwarza za mało hormonów - szybko się męczymy, trudno nam się skoncentrować, mamy zaburzenia pamięci, jesteśmy senne, rozregulowuje się cykl miesiączkowy. Ciągle jest nam zimno. Ponieważ zwalnia metabolizm, łatwo przybieramy na wadze, nękają nas zaparcia. Charakterystyczna jest suchość i szorstkość skóry na łokciach i kolanach (wyglądają, jakby były brudne). Niedoczynność tarczycy może też odpowiadać za wysoki poziom cholesterolu i nadciśnienie.

Reklama

Podstawowe badania

Ważnym badaniem diagnostycznym jest oznaczenie poziomu TSH, czyli tyreotropiny. Wytwarza go przysadka mózgowa, która steruje pracą tarczycy. Gdy mamy za wysoki poziom tego hormonu, - tarczyca pracuje za wolno, wtedy przysadka mózgowa produkuje go coraz więcej. Kolejne badania to poziom hormonów wytwarzanych przez tarczycę - T3 i T4 i oznaczenie stężeń przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy krwi, a także usg lub scyntygrafia.

Jak przebiega leczenie?

Codziennie na czczo, około 30 minut przed śniadaniem, trzeba zażywać syntetyczne hormony tarczycy (lewotyroksynę). Konieczne jest pozostawanie pod opieką endokrynologa i okresowe kontrolowanie poziomu hormonów tarczycy. Tylko w nielicznych przypadkach (np. poporodowe zapalenie tarczycy, podostre zapalenie tarczycy, 8JAK ZAPOBIEC TYCIU, co włączyć do diety, a czego unikać? l Nie stosuj restrykcyjnych diet - przy niedczynności tarczycy ryzyko ponownego przyrostu wagi z nawiązką (efekt jo-jo) - jest większe. Lepiej racjonalnie zmniejszać porcje, jeść regularnie, zawsze o tych samych porach. l By uniknąć zaparć, pamiętaj o błonniku: włącz produkty pełnoziarniste, i surowe warzywa. Ważny jest jod, żelazo, selen i cynk. Znajdziesz je w tłustych morskich rybach, skorupiakach, burakach, czerwonym mięsie, warzywach, otrębach, nasionach słonecznika, dyni. l Zrezygnuj z produktów o wysokim indeksie glikemicznym (słodycze, produkty z białej mąki), jedz więcej białka (chude mięso i nabiał), które "podkręcają" metabolizm. l Unikaj produktów bogatych w goitrogeny (kapusta, brukselka, kalarepa, kalafior, jarmuż) - utrudniają tarczycy wchłanianie jodu. polekowa niedoczynność tarczycy) niedoczynność ustępuje sama.

Aktywność a tarczyca

Nie tylko pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów, ale też poprawia pracę tarczycy. Wystarczą ćwiczenia o umiarkowanej intensywności. Badania naukowe przeprowadzone w Indiach objęły chorych z niedoczynnością - u tych, którzy ćwiczyli godzinę dziennie, po trzech miesiącach zaobserwowano spadek stężenia TSH i wzrost produkcji hormonów tarczycy bez zwiększania dawki leku. 

Jak zapobiec tyciu, co włączyć do diety, a czego unikać?

1. Nie stosuj restrykcyjnych diet - przy niedoczynności tarczycy ryzyko ponownego przyrostu wagi z nawiązką (efekt jo-jo) - jest większe. Lepiej racjonalnie zmniejszać porcje, jeść regularnie, zawsze o tych samych porach. 

2. By uniknąć zaparć, pamiętaj o błonniku: włącz produkty pełnoziarniste, i surowe warzywa. Ważny jest jod, żelazo, selen i cynk. Znajdziesz je w tłustych morskich rybach, skorupiakach, burakach, czerwonym mięsie, warzywach, otrębach, nasionach słonecznika, dyni. 

3. Zrezygnuj z produktów o wysokim indeksie glikemicznym (słodycze, produkty z białej mąki), jedz więcej białka (chude mięso i nabiał), które "podkręcają" metabolizm. l Unikaj produktów bogatych w goitrogeny (kapusta, brukselka, kalarepa, kalafior, jarmuż) - utrudniają tarczycy wchłanianie jodu. 
Zobacz także:


Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | tarczyca | niedoczynność tarczycy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy