Reklama

Jak sobie radzić z kręczem?

Pojawia się nagle i jest przyczyną długotrwałego dyskomfortu. Oto kilka prostych porad, które pomogą Ci poradzić sobie z bólem karku.

Przyczyny

Kręcz szyi to choroba, w której dochodzi do nieprawidłowego ustawienia głowy - jest ona przymusowo zwrócona w jedną stronę. 

Przyczyną tego stanu jest nadmierne napięcie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego, który odpowiada za obracanie głowy na boki i odchylanie jej do tyłu. Wyróżnia się kilka postaci kręczu szyi: 

Wrodzony, będący najczęściej wynikiem nieprawidłowego rozwoju lub przymusowego ułożenia płodu (kręcz mięśniowy) lub wad kręgosłupa szyjnego (kręcz kostny). 

Nabyty, mogący być efektem różnych chorób, np. stanu zapalnego gardła, migdałków lub wystąpić polekowo czy na skutek urazu kręgosłupa szyjnego. 

Kręcz szyi spastyczny - jest to rodzaj dystonii, choroby przebiegającej z nieprawidłowym napięciem pewnych grup mięśni. 

Kręcz reumatyczny - często spotykany, pojawia się po śnie w niewygodnej pozycji, a sprzyjać mu może np. długotrwałe narażenie na zimno; jego przyczyna nie jest znana, podejrzewa się podwichnięcie stawu międzykręgowego lub stan zapalny.

Reklama

Pierwsza pomoc

Jeśli kręcz pojawia się pierwszy raz, najlepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza. 

Po badaniu i wykluczeniu innych objawów zwykle przepisane zostają  leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (zarówno w formie doustnej, jak i żelu) oraz farmaceutyki zmniejszające napięcie mięśni. Objawy ustępują po kilku dniach. Podobnie dzieje się w przypadku kręczu polekowego. W takiej sytuacji wystarczy odstawienie leku - objawy ustępują w ciągu kilku dni. 

Jeśli kręcz utrzymuje się dłużej, nawraca lub towarzyszą mu inne objawy
(silny ból, drętwienie lub osłabienie którejś ręki), pacjent powinien jak najszybciej trafić pod opiekę neurologa. 

W przypadku kręczu spastycznego leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne. Wtedy pomocne mogą okazać się zastrzyki z toksyny botulinowej, które porażają nadmiernie napięty mięsień i znoszą objawy.

Kojące zabiegi

Ważnym elementem w leczeniu kręczu jest rehabilitacja. 

Jednak najpierw trzeba przeprowadzić diagnostykę, która wykluczy inne przyczyny dolegliwości, np. guz szyi czy uszkodzenie kręgosłupa szyjnego. 

W rehabilitacji kręczu stosuje się: 

fizykoterapię - sollux, pole magnetyczne, laseroterapia, ciepłe okłady; 4 fizjoterapię - masaże rozciągające, ćwiczenia szyi). 

Popularność zyskuje też kinesiotaping, czyli specjalne taśmy naklejane na wybrane grupy mięśni. 

Rokowanie w wypadku kręczu reumatycznego jest dobre - objawy szybko ustępują, a choroba nie musi się powtórzyć. 

Natomiast kręcz spastyczny jest trudny w leczeniu i wymaga powtarzania zabiegów z toksyną botulinową. Ten wywołany chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa szyjnego może nie ustąpić całkowicie, wówczas konieczna jest stała rehabilitacja. 

Stosuj ćwiczenia rozluźniające i rozciągające mięśnie szyi:

Przyłóż rękę do czoła, następnie napieraj na nią głową przez kilka sekund. Powtórz tę czynność przykładając rękę z boku głowy, po jednej i po drugiej stronie.

Wykonuj głową ruchy okrężne w jedną i drugą stronę - nie mogą być zbyt obszerne i zbyt szybkie.

Wykonuj masaż mięśni karku: 

Masuj oburącz tył głowy, w miejscu połączenia z szyją. Masuj mięśnie u podstawy szyi, w miejscu gdzie przechodzi ona w barki, unikaj masowania mięśni po bokach szyi - zaburzysz rytm serca i doprowadzisz do omdlenia!
Zobacz także:


Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy