Reklama

Jak sobie radzić z bezsennością

​Nie katuj się liczeniem owieczek. Po prostu wstań, przejdź się po mieszkaniu, napij się ciepłego mleka. A następnego dnia zastosuj nasze rady, aby już nie mieć kłopotów z zasypianiem.

Śpij w zielonym

Dzięki temu, że rośliny oczyszczają i nawilżają powietrze oraz produkują tlen - można szybciej się zrelaksować i zasnąć. n Sen będzie lepszy w towarzystwie sansewierii (na zdjęciu), aloesu i zielistki. 

Na dobrym materacu

Czyli takim, który dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa (poradź się ortopedy, jeśli masz z nim problemy). Najlepiej, aby był dobrany do twojej wagi. To oznacza, że nie powinien być ani za twardy, ani za miękki. 

Jedz węglowodany

Minimum 2 godziny przed snem zjedz posiłek składający się z węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym (IG), np. makaron razowy, cukinia, kalafior. Zregenerują organizm i zapewnią dobry sen. 
Wieczorem sięgnij po banana. Zawiera magnez i potas, które rozluźniają mięśnie. Pomoże też garść wiśni.

Reklama

Poćwicz trochę

Najlepszą porą na aktywność jest późne popołudnie, czyli godziny 17-19 (ale trzeba je zakończyć najpóźniej 3 godziny przed spaniem). Warto wówczas pobiegać lub iść popływać. Zbyt intensywne ćwiczenia podnoszą tętno i dodają energii - ciężko po nich zasnąć. 

>>> Czego nie robić przed snem? Sprawdź na kolejnej stronie <<<


Nie pij alkoholu. To nieprawda, że kieliszek czegoś mocniejszego ułatwia zasypianie. Jest wręcz odwrotnie - sprawi, że obudzisz się zmęczona i niewyspana. 

Godzinę przed pójściem do łóżka wyłącz telewizor i komputer, nie sięgaj też po telefon. Niebieskie światło, które emitują te urządzenia, zaburza wydzielanie "usypiającej" melatoniny. Poza tym emocjonujący film powoduje przyspieszenie tętna i kłopoty z zaśnięciem. 

Wieczorem nie rozmawiaj długo przez komórkę. Promieniowanie, które ona wydziela sprawia, że organizm potrzebuje znacznie więcej czasu, aby wejść w fazę głębokiego snu. 

Nie jedz tłustych ani słodkich potraw. Układ pokarmowy zamiast się odprężyć, będzie musiał w nocy pracować, aby te dania strawić. Skrócisz w ten sposób fazę wydajnego snu, czyli REM. 

Zobacz także:

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy