Reklama

Jak prawidłowo założyć i zdjąć maseczkę?

Maska ochroni nas przed wirusem tylko, gdy będziemy ją dobrze użytkować. W przeciwnym razie możemy sobie zaszkodzić.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa to dla nas nowe doświadczenie. Maseczkę musimy zakładać, gdy idziemy na zakupy lub spacer, jedziemy rowerem, autobusem czy pociągiem. Powinniśmy mieć ją w samochodzie, jeśli jedziemy z osobą, z którą na co dzień nie mieszkamy, w sklepie oraz urzędzie.

Jaką wybrać?

 Większość z nas nosi maseczki jednorazowe, które po jednym wyjściu trzeba wyrzucić, oraz wielorazowe, które możemy prać.

Dużo droższe maseczki to te z filtrem N95. Ze względu na stopień filtracji dzielimy je na 3 typy: FFP1, FFP2, FFP3. Te oznaczone literą R są wielokrotnego użytku, a NR do stosowania jednorazowego przez maksymalnie 8 godzin.

Reklama

Jak ją zakładać?

Przed założeniem maseczki dokładnie umyj dłonie wodą i mydłem lub środkiem do dezynfekcji z alkoholem.

Chwyć maskę za gumki lub troczki i zakryj nią dokładnie nos i usta. Zawiąż z tyłu lub zaczep o uszy.

W trakcie noszenia maseczki nie dotykaj jej, nie poprawiaj, a jeśli już tak się stanie, od razu dokładnie zdezynfekuj ręce.

Jeśli używasz maseczki jednorazowej lub wielorazowej z materiału, wymień ją na nową, gdy tylko poczujesz, że zrobiła się wilgotna.

Jak zdejmować?

Maska musi być zdejmowana za gumki lub troczki. Nie wolno jej ściągać, chwytając za część twarzową ani strzepywać maseczki po jej zdjęciu.

Maseczkę jednorazową od razu wyrzuć do zamykanego kosza na śmieci.

Wielorazową odłóż do prania lub odkażenia - złóż ją zewnętrzną stroną do środka, zamknij w woreczku strunowym. Umyj ręce natychmiast po zdjęciu maski.

Dezynfekcja

Jest konieczna, jeśli chcemy ponownie założyć maskę. Maseczki materiałowe wielorazowe dezynfekuj, piorąc je w gorącej wodzie (najlepiej dodatkowo zalej wrzątkiem lub wrzuć do gotującej się wody), a potem uprasuj gorącym żelazkiem.

Możesz też włożyć je na pół godziny do piekarnika nagrzanego do temp. 70°C albo zdezynfekować za pomocą środków antybakteryjnych o zawartości przynajmniej 70 proc. alkoholu.

Maski FFP2 i FFP3 można dekontaminować (czyli unieszkodliwiać wirusy, które się na nich znajdują) promieniowaniem UV lub nadtlenkiem wodoru. W domu możesz ją odkazić np. w piekarniku, ustawiając termoobieg na temp. 70°C.

Oddychanie

Z maseczką na twarzy często mamy wrażenie, że potrzebujemy więcej powietrza, dlatego wielu z nas ma odruch oddychania przez usta. A wtedy oddychamy szybciej i płycej, co pogłębia uczucie duszności.

Oddech w masce powinien być taki jak bez niej: przez nos, spokojny, przeponowy, tj. dolną częścią klatki piersiowej.


***

#POMAGAMINTERIA

Na Farmie Życia w Więckowicach mieszka 10 osób z autyzmem. Żadna z nich nie jest samodzielna, wymagają wsparcia w codziennych czynnościach życiowych. Jeśli Farma nie przetrwa, alternatywą dla jej mieszkańców pozostaje szpital psychiatryczny, koniec czułej opieki, przywiązani pasami do łóżka stracą poczucie bezpieczeństwa, stracą swój dom. Możesz im pomóc! Sprawdź szczegóły >>

W ramach akcji naszego portalu #POMAGAMINTERIA łączymy tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy mogą jej udzielić. Znasz inicjatywę, która potrzebuje wsparcia? Masz możliwość pomagać, a nie wiesz komu? Wejdź na pomagam.interia.pl i wprawiaj z nami dobro w ruch!

  ***Zobacz także***

 

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama