Reklama

Jak poprawić sobie pamięć?

Zacznij pić zieloną herbatę i trenuj szare komórki.

Gdzie położyłam klucze? Co to ja miałam zrobić? Znowu zapomniałam kupić kawę! Jeśli wciąż o wszystkim zapominasz, umykają ci nie tylko zdarzenia z dalekiej przeszłości, ale też to, co robiłaś przed chwilą, to znak, że powinnaś zadbać o swój mózg. Pamięć to wielkie dobrodziejstwo, dzięki niej mózg rejestruje codzienne wydarzenia i możemy normalnie funkcjonować.

Dlaczego zapominamy? Pogorszenie pamięci to znak, że do twego mózgu dociera zbyt mało tlenu i substancji odżywczych. Najprawdopodobniej przyczyną tego są zaburzenia krążenia mózgowego. Winny może być: stres, natłok zajęć, złe odżywianie, niewłaściwy tryb życia, miażdżyca, niektóre choroby czy wady genetyczne. Niestety, przyczyną jest również starzenie się organizmu. Na szczęście jednak możemy opóźnić ten proces i poprawić kondycję swojej pamięci.

Reklama

Zielona herbata

Tak, poprawia pamięć. Zawarte w niej olejki eteryczne pobudzają zmysł obserwacji i zdolność pojmowania, zaś witamina B1 sprawia, że komórki mózgowe nie tracą energii. Zielona herbata działa pobudzająco i poprawia koncentrację.

Miłorząb

Poprawia krążenie krwi w mózgu. Stosuj gotowe preparaty roślinne wspomagające pamięć, które zawierają lecytynę, magnez oraz wyciąg z miłorzębu japońskiego. Możesz też sięgać po nie profilaktycznie.

Żeń-szeń

Jego korzeń jest źródłem ok. 200 aktywnych substancji. Pobudza czynności serca i poprawia ukrwienie mózgu. Zmiany te owocują poprawą pamięci i zdolności koncentracji oraz opóźnieniem procesów starzenia.

Dieta

Mózg potrzebuje węglowodanów. Znajdziesz je w razowym chlebie, kaszach. Dwa razy w tygodniu jedz tłuste ryby morskie. Dostarczają kwasów omega-3, które poprawiają przepływ bodźców nerwowych w mózgu.

Świat i Ludzie 46/2010

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama