Reklama

Jak odpoczywać, żeby wypoczywać?

Podczas urlopu dobrze jest poleniuchować, a przy okazji... zadbać o zdrowie i kondycję!

Gdy na nic nie chorujesz, możesz spędzić urlop, gdzie chcesz. Natomiast w przypadku przewlekłych chorób wybór miejsca wypoczynku nie powinien być przypadkowy. Zmiana klimatu może znacząco wpłynąć na twoje zdrowie. Może pomóc zmniejszyć dolegliwości. Dlatego sprawdź, gdzie warto pojechać, aby czuć się dobrze i podratować zdrowie.

Spacery po plaży wzmacniają serce i żyły

Brodzenie w chłodnej wodzie morskiej poprawia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Codzienny, półgodzinny spacer wzmocni serce, obniży ciśnienie, zapobiegnie tworzeniu się żylaków. Dodatkowa korzyść: kąpiele w morzu poprawiają stan skóry, m.in. przy AZS i łuszczycy.

Reklama

Leśne wędrówki leczą zatoki

Drzewa iglaste wydzielają olejki eteryczne korzystne dla układ oddechowego. Spacer wśród tych drzew udrożni zatoki oraz przyniesie ulgę alergikom i astmatykom. Nie musisz od razu jechać do Puszczy Białowieskiej. Wystarczy spacer do pobliskiego lasu. Dodatkowa korzyść: wsłuchiwanie się w dźwięki natury i oddychanie czystym powietrze relaksuje i uspokaja.

Górskie wyprawy pomogą schudnąć

Chodząc po górach spalamy mnóstwo kalorii. Jest jeden warunek: marsz powinien trwać przynajmniej godzinę, bo dopiero po 30 minutach organizm zaczyna spalać tłuszcz. Pamiętaj, by tempo wspinaczki dostosować do kondycji, by nie spowodować silnej zadyszki. Dodatkowa korzyść: rześkie górskie powietrze jest dobre dla dróg oddechowych.

Inhalacje w tężni ułatwiają oddychanie

Mikroklimat w tężniach jest zbliżony do tego nad morzem. Zawarte w solance związki jodu, bromu, wapnia rozrzedzają śluz i rozszerzają oskrzela, dlatego inhalacje zaleca się osobom z chorobami górnych dróg oddechowych. Spaceruj nie dalej niż 2-3 metry od konstrukcji i nie krócej niż 15-30 minut. Dodatkowa korzyść: spacery wokół tężni 3-4 razy w tygodniu wzmacniają odporność. Lekarze zalecają je osobom, które często łapią infekcje.

Witamina D

Bezpieczne korzystanie ze słońca uzupełni jej niedobory. Dzięki niej lepiej przyswajamy wapń i fosfor z pożywienia. Jej właściwa dawka wzmocni kości i ochroni przed osteoporozą. Lekkie nagrzewanie ciała rozszerzy naczynia krwionośne, co złagodzi bóle stawów, zlikwiduje poranną sztywność i zwiększy ich ruchomość.

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: odpoczynek | wakacje | urlop
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy