Reklama

Imbir lekarski - ekspert od zdrowia

Świeży kupisz w marketach, sproszkowany w zielarniach, gotowe preparaty w aptekach.

Imbir (Zingiber officinale Roscoe) jest jedną z najstarszych roślin leczniczych i przyprawowych, stosowaną od ponad 5 tysięcy lat. Za jej ojczyznę uważa się obszary Azji południowo- -wschodniej. Dziś nigdzie nie występuje w stanie dzikim. Uprawiany jest w krajach o ciepłym klimacie, m.in. w Malezji, Chinach, Japonii, Indiach i Australii. Korzeń imbiru, zawierający błonnik, potas, wapń, fosfor, magnez i żelazo, ma specyficzny, silny aromat z odświeżającą słodko-kwaśną nutą. W smaku jest palący i lekko gorzki. Ostrość zawdzięcza dużej ilości gingerolu - olejku eterycznego. Imbir warto używać zarówno wewnętrznie, jak i wewnętrznie. Oprócz wersji świeżej i sproszkowanej dostępny jest również w postaci wyciągów, herbat, nalewek, kapsułek i olejków.

Reklama

Ulga dla stawów

Regularne przyjmowanie imbiru łagodzi stany zapalne i ból w chorobie zwyrodnieniowej i reumatoidalnym zapaleniu stawów, regeneruje i ochrania chrząstkę stawową. Z amerykańskich i rosyjskich badań z 2005 roku wynika, że działa przy tym skuteczniej niż NLPZ, niesteroidowe leki przeciwzapalne. I jest od nich bezpieczniejszy, gdyż nie podrażnia śluzówki układu pokarmowego. Picie imbirowych naparów, przyjmowanie preparatów w kapsułkach (Zinaxin Redulid) czy smarowanie bolących miejsc (balsam rozgrzewający Oceanic Extra Strong) sprawia, że ustępują ból i poranna sztywność, poprawia się ruchomość stawów. Stosowany zewnętrznie - bezpośrednio na skórę - działa też rozgrzewająco i przeciwwysiękowo.

Pomoc dla żołądka

Imbir pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci. Zaleca się go więc jako przyprawę do dań o dużej zawartości tłuszczu lub popijanie naparem tłustych posiłków (4 plasterki obranego kłącza zalej szklanką wrzątku, zaparzaj 10 minut). Działa rozkurczowo (również przy bolesnych miesiączkach), zapobiega wzdęciom. Nasila produkcję moczu i oczyszcza nerki, przyśpiesza detoksykację wątroby. Poprawia krążenie skórne, wieńcowe i mózgowe - jest idealnym przyjacielem osób ciężko pracujących umysłowo. Obniża poziom cholesterolu i ciśnienia tętniczego, chroni przed tworzeniem się zatorów i zakrzepów. Coraz częściej stosuje się go w chemioprewencji nowotworów, zwłaszcza jelita grubego.

Na chorobę lokomocyjną


Imbir to jeden z najskuteczniejszych leków w chorobie lokomocyjnej i chorobie morskiej. Nie powoduje senności, co zdarzyć się może po zażyciu leków chemicznych. Jeśli wybierasz się w podróż, przyjmij 1/4 łyżeczki sproszkowanego imbiru lub centymetrowy plasterek świeżego kłącza (preparaty gotowe: Imotiv, Avioplant, Locomotiv, Aviosan, Amarin). Zapobiega wymiotom u ciężarnych (Prenatal Complex). Duńscy naukowcy odkryli, że blokuje pojawienie się migreny. Łyżeczka sproszkowanego korzenia imbiru zmniejsza częstotliwość ataków, a nawet hamuje ból głowy w jego początkowej fazie.

Schudnij i podnieś libido

Grupa naukowców zajmujących się odżywianiem zauważyła, że zawarta w imbirze substancja o nazwie kapsaicyna ma silne właściwości termogenniczne, co oznacza, że nasz organizm potrzebuje dużo energii do jej strawienia. Zużywa więcej kalorii niż zazwyczaj, a to z kolei pomaga nam... schudnąć. Aktorka Angelina Jolie swoją wspaniałą figurę zawdzięcza ponoć tajnemu przepisowi na herbatkę imbirową, który przywiozła z Namibii. Pobudzające krążenie i przyspieszające spalanie tłuszczu olejki imbirowe często stosowane są w preparatach wyszczuplająco-modelujących. Imbir uważany jest też za afrodyzjak. Silnie rozgrzewa i zwiększa ukrwienie narządów płciowych, co powoduje nasilenie doznań seksualnych.

Na gorączkę, w przeziębieniu i przy grypie

est silnym środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Podwyższa temperaturę ciała, zmuszając je do "wypocenia przeziębienia". Przygotuj wywar z imbiru: cienko pokrojony kawałek imbiru (ok. 5 cm), zalej 0,5 l wody, gotuj na małym ogniu 20 minut. Przecedź, dodaj łyżeczkę miodu lub soku malinowego. Pij szklankę rano i wieczorem. Jeśli herbatka ci nie smakuje, do ciepłej kąpieli dodaj zawinięte w muślin 3-5 łyżeczek imbiru. To również pomoże wypocić chorobę. Marynowany imbir pomaga w nieżycie i stanach zapalnych nosa: zmielone kłącze zalej wodą i gotuj 5 minut. Odstaw na kolejne 30 minut, przecedź. Stosuj jako aerozol 3-6 razy dziennie.

Zadbaj o zdrowie skóry

pirytus imbirowy znakomicie sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych i ropnych skóry: 2 łyżki sproszkowanego imbiru zalej 200 ml spirytusu salicylowego (czystego spirytusu). Odstaw na 7 dni w zamkniętym słoju. Gdy się przemaceruje, przefiltruj. Cztery razy dziennie smaruj miejsca zmienione łuszczycą, opryszczką, ropnie, owrzodzenia, liszaje. Pomaga w walce z cellulitem: 15 g sproszkowanego imbiru dodaj do przygotowanej kąpieli (woda powinna mieć temperaturę 38°C). Ciało zanurz w wodzie dosłownie na kilka minut, a następnie wmasuj w skórę antycellulitowy krem.

Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: imbir | zdrowie | choroby | choroba lokomocyjna | przeziębienie | grypa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy