Reklama
Hashimoto: Jak przyspieszyć metabolizm?

Dietetyk radzi

Wiele składników potraw ma wpływ na poprawę metabolizmu. Odpowiednie warzywa, owoce, mięso lub inne dodatki mogą sprawić, że zrzucisz kilka kilogramów. Jakie posiłki warto spożywać chorując na Hashimoto, radzi Alicja Kalińska, dietetyk z poradni dietetycznej SetPoint.


Na śniadanie spróbuj płatków jaglanych. To tzw. dobre węglowodany na początek dnia, które dostarczają energii i zapobiegają podjadaniu pomiędzy posiłkami. Dodaj jogurtu koziego, ponieważ jest alternatywą dla nabiału krowiego. Dostarcza łatwostrawne białko, które pobudza tempo przemian metabolicznych.

Lubisz czarne porzeczki? Te owoce mają niski indeks glikemiczny, a więc wpływają na stabilizację poziomu cukru we krwi i regularność posiłków, co jest determinującym czynnikiem w normalizacji masy ciała.

Smaczna, pełnowartościowa i zdrowa jest także kasza jaglana. To właściwa przekąska na lunch, która jest bogata w białko i przyspiesza metabolizm. Jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego, regulującego procesy trawienne i zapobiegającego powstawaniu częstym dolegliwościom w chorobie Hashimoto, jakim są wzdęcia i zaparcia.  

Reklama

Jedz pomidory. Zawarte w nich potas, likopen i witamina C, to kolejne składniki, które pozytywnie wpływają na osoby chore na Hashimoto. Przede wszystkim jest to warzywo nisko kaloryczne. Dzięki temu możesz czuć się nasycona przez dłuższy czas i zjeść jej większą porcję bez obawy o linię.

Wybieraj najlepiej ryby słodkowodne o niskiej zawartości jodu, który w chorobach tarczycy należy spożywać bardzo rozważnie. Dobrym wyborem jest pstrąg będący niskokaloryczną rybą słodkowodną. Dodatek selera naciowego jest pomocny w walce z obrzękami, z którymi często zmagają się chorzy.

Śniadanie

Płatki błyskawiczne, jaglane z jogurtem kozim i czarną porzeczką

Czas przygotowania: 10 min. Poziom trudności: łatwe.

Białko: 14,9 g; tłuszcze: 16,7 g; węglowodany: 47,9 g; kaloryczność: 369 kcal.
GDA* - białko: 30 proc. ; tłuszcze: 24 proc.; węglowodany: 18 proc.; kaloryczność: 18 proc.

Składniki:

- 3-4 łyżki błyskawicznych płatków jaglanych,

- garść czarnej porzeczki lub mieszanki owoców leśnych,

- jogurt kozi 120 ml,

- 2 łyżki płatków migdałowych,

- stewia do posłodzenia.

Przygotowanie

Ugotować płatki jaglane na wodzie, dodać owoce - jeśli mrożone, można dodać już na etapie gotowania płatków. Do całości dodać jogurt i stewię do smaku. Posypać uprażonymi płatkami migdałowymi.

Lunch

Kasza jaglana z fetą i suszonymi pomidorami

Czas przygotowania: 25 min. Poziom trudności: łatwe.

Białko:  17,9 g; tłuszcze:  18,6 g; węglowodany:  59,4 g; kaloryczność: 444 kcal.
GDA* - białko:  36 proc.; tłuszcze: 27 proc.; węglowodany: 22 proc.; kaloryczność: 22 proc.

Składniki:

- 3-4 łyżki suchej kaszy jaglanej,

- 2 plasterki sera fety light ok. 40-50g,

- 2-3 suszone pomidorki w oliwie,

- 4-5 oliwek,

- ok. 200 g kolorowych pomidorków koktajlowych (czerwone i żółte),

- 2-3 łyżki posiekanej natki pietruszki,

- sól i pieprz, przyprawy do smaku

Przygotowanie

Kaszę przygotować zgodnie z informacją na opakowaniu. Fetę pokroić w kostkę, pomidorki i oliwki w paski/na połówki. Wszystkie składniki dodać do gotowej, przestudzonej kaszy, doprawić solą i pieprzem, wymieszać. Przed podaniem posypać natką pietruszki. Dobrze smakuje również na ciepło.

Obiadokolacja

Pstrąg na zielono

Czas przygotowania: 30 min. Poziom trudności: średnio trudne.

Białko: 33,9 g; tłuszcze: 25,9 g; węglowodany: 8,5 g; kaloryczność: 390 kcal.
GDA* - białko:  68 proc.; tłuszcze: 37 proc. ; węglowodany: 3 proc.; kaloryczność: 15 proc.

Składniki:

- 1 filet z pstrąga oczyszczony 150-170g,

- 1 łyżeczka oliwy,

- sól, pieprz, 2 plasterki cytryny, tymianek;

- sos: 2 pokrojone łodygi selera naciowego, 1 pokrojony gruntowy ogórek, 1 łyżka pokrojonych czarnych oliwek, 1 łyżeczka kaparów, 1 łyżeczka oliwy, 1 łyżeczka musztardy, 1-2 garście rukoli.

Przygotowanie

W foli upiec rybę razem z tymiankiem, plasterkami cytryny, solą oraz pieprzem. Z podanych składników przygotować sos, ułożyć gotową rybę na rukoli, polać sosem.

Przepisy przygotowała dietetyk Alicja Kalińska - od 14 lat, jako jedyna w Polsce, wraz ze swoim zespołem rozwija amerykańską metodę SetPoint. Autorka i konsultantka publikacji oraz programów telewizyjnych nt. diety i żywienia. Tylko w ciągu ostatnich lat jej zespół pomógł 20 tys. klientów stracić łącznie ponad 50 ton tkanki tłuszczowej. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych przypadkach insulinooporności i Hashimoto.

----

* % wskazanego dziennego spożycia (GDA) określonego dla osoby dorosłej na poziomie 2000 kcal/dzień.

 

Styl.pl/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama