Reklama

Gdy użądli cię osa

Nie zostawia żądła i może zaatakować nawet kilka razy. Tuż po użądleniu pojawi się silny ból, zaczerwienienie i opuchlizna. Czym złagodzić te objawy?

Soda, mydło, cebula

 Jad osy ma odczyn kwaśny, więc aby zneutralizować jego działanie, miejsce ukąszenia przemyj roztworem o odczynie zasadowym, np. sodą oczyszczoną (płaską łyżeczkę sody rozpuść w połowie szklanki letniej wody), zwykłym mydłem lub cebulą. Przekrój cebulę na pół i jej wewnętrzną stronę przyłóż na 20 minut do ukąszonego miejsca.

Ocet lub sok z cytryny

Kawałek bawełnianego ręcznika albo bawełniany wacik nasącz sokiem z cytryny lub octem, a następnie parę kropel umieść dokładnie na ranie. Wtedy płyn wniknie do środka użądlonego miejsca. W ten sposób zneutralizujesz działanie jadu i zmniejszysz bolesność ukąszonego miejsca.

Reklama

Kostki lodu

 Kilka kostek lodu zawiń w ściereczkę i przyłóż do bolącego miejsca. Schładzaj skórę około 30-45 minut.

WEZWIJ POGOTOWIE! Jeśli po użądleniu masz płytki lub przyspieszony oddech, uczucie ściskania w gardle, obrzęk jamy ustnej, języka, krztusisz się, przyspieszone bicie serca, zawroty głowy, omdlenie, dezorientację, rozstrój żołądka, wymioty lub biegunkę oznacza to, że możesz mieć wstrząs anafilaktyczny, który jest skutkiem uczulenia na jad osy. Jest to stan zagrażający życiu! Wtedy nie stosuje się żadnych domowych sposobów oprócz zimnych okładów. Wskazana jest pozycja leżąca i wezwanie karetki.

 
   

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy