Reklama

Gdy boli kręgosłup

Najczęściej winny jest brak ruchu, ale ból może być np. objawem długotrwałego stresu.

Odcinek szyjny

Skąd ten ból? W większości przypadków ból karku to wynik zbyt długiego siedzenia w jednej pozycji, zwłaszcza z pochyloną głową, oraz długotrwałego stresu. Dlaczego stres jest tak szkodliwy? Ponieważ usztywnia mięśnie. Pozbawione elastyczności bolą, a co gorsze, nie chronią kręgosłupa przed przeciążeniami i wstrząsami, przyczyniając się do zwyrodnienia. Według niedawno przeprowadzonych badań, ten problem dotyka coraz więcej osób po 30., które "odchorowują" stres skumulowany we wczesnej dorosłości.

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego, a zwłaszcza jego skrajna postać, czyli zniekształcenie wszystkich krążków międzykręgowych (spondyloza), powoduje nie tylko ból szyi, ale też bóle i zawroty głowy, drętwienie, a nawet niedowład rąk, zaburzenie mowy i połykania, szumy uszne.

Reklama

Jak sobie pomóc? Relaksuj się i chroń tę partię kręgosłupa. Masz pracę siedzącą? Potrzebujesz krzesła z regulowaną wysokością i bocznymi podpórkami. Aby unikać pochylania głowy do przodu, ustaw monitor na wysokości oczu i korzystaj z pulpitów, na których ułożysz dokumenty w linii wzroku. Równie ważne jest miejsce do spania - nie układaj pod głową wielu poduszek! Nigdy nie podtrzymuj barkiem słuchawki telefonicznej. W samochodzie ustaw zagłówek na odpowiedniej wysokości, a podczas długiej podróży załóż poduszkę-rogalik.

Odcinek piersiowy

Skąd ten ból? Ten odcinek kręgosłupa jest rzadziej narażony na dolegliwości bólowe, ponieważ jest najmniej ruchomy. Jednak współczesny tryb życia coraz częściej powoduje problemy także z częścią piersiową kręgosłupa. Winne są przede wszystkim zbyt długie siedzenie i nadwaga. Ból między łopatkami, uczucie zablokowania czy kłucie dotyczą też jednak osób wykonujących ciężką pracę fizyczną.

Dolegliwości w odcinku piersiowym mogą być również związane z nieprawidłowym mechanizmem oddychania, przeciążeniem wynikającym z dużego biustu, urazami powstałymi np. podczas wypadku drogowego, które, dają o sobie znać dopiero po pewnym czasie od zdarzenia. Bywa, że ból w lędźwiach i szyi też ma źródło w problemach z odcinkiem piersiowym.

Jak sobie pomóc? Nie garb się! Brzmi banalnie, ale to najważniejsze, co musisz zrobić. Czy jednak wystarczy pamiętać o trzymaniu pleców prosto? Nie do końca. Utrzymanie prawidłowej postawy często utrudnia stres. Pod jego wpływem kurczymy i nadmiernie napinamy mięśnie klatki piersiowej. Unikanie napięć w praktyce bywa niewykonalne, na szczęście z pomocą przychodzą ćwiczenia, podczas których prostuje się kręgosłup piersiowy, np. różne ćwiczenia ramion, rozciaganie.

Co jeszcze możesz zrobić? Uprawiać sporty, które zapobiegają garbieniu się, czyli pływanie, pilates, siatkówkę, badmintona, tenisa i kajakarstwo. Jeśli spędzasz dużo czasu przy biurku, koniecznie rób sobie przerwy i ruszaj się. Zazwyczaj bezpieczne i pomocne są spacery oraz proste ćwiczenia takie jak skłony, wyprosty i skręty tułowia oraz zwykłe przeciąganie się.

Odcinek lędźwiowy

Skąd ten ból? Przyczyn tego najczęściej występującego bólu pleców jest wiele: skolioza lub kifoza (garb), przepuklina dyskowa, ciasnota kanału kręgowego, dźwiganie ciężarów, urazy, osteoporoza. Ból krzyża to zmora kobiet w ciąży. Bywa, że ma on podłoże wyłącznie psychiczne (tzw. ból psychogenny), ale może też być objawem raka kręgosłupa (nowotwór atakuje wtedy rdzeń kręgowy). Właśnie dlatego, że źródła tej dolegliwości są tak liczne, a przyczyną może być poważna choroba, bólu w dole pleców absolutnie nie można lekceważyć.

Jak sobie pomóc? Przede wszystkim unikaj podnoszenia ciężarów (powyżej 10 kg) przy wyprostowanych kolanach. Rzuć palenie - co ciekawe, na dyskopatię lędźwiową bardziej narażeni sa palacze. Tak jak w przypadku dolegliwości całego kręgosłupa, ważne jest unikanie nadwagi, czemu sprzyja ruch.

Jeśli jednak zmagasz się już z bólem krzyża, na kilka dwa zrezygnuj z wysiłku fizycznego. Po tym czasie koniecznie wróć do aktywności fizycznej, ale rób to stopniowo i ostrożnie - nie forsuj się przez kilka tygodni (np. postaw na spacery zamiast biegania). Śpij w pozycji embrionalnej, z poduszką między nogami. Jeśli nie umiesz spać inaczej niż na plecach, pod kolanami połóż poduszkę, by poprawić ciśnienie krwi.

Kość ogonowa

Skąd ten ból? Upadek, siedzący tryb życia i przeciążenie to, podobnie jak w przypadku innych odcinków kręgosłupa najczęstsze przyczyny problemu. Jednak ból kości ogonowej mogą wywoływać także nerwoból splotu krzyżowego, torbiel włosowa kości ogonowej, torbielel Tarlova (torbiele wzdłuż nerwów krzyżowych i nerwów części ledźwiowych), a nawet nowotwór (struniak lub mięsak Ewinga - obie zmiany powstają w części krzyżowo- ogonowej kręgosłupa).

Na ból kości ogonowej narażone są też kobiety, które spodziewają się dziecka.

Jak sobie pomóc? Często pomaga przyjmowanie suplementów witaminy D, B6 i B12 . Ulgę może przynieść również pozbycie się... zaparć - one też bywają winowajcami bólu tej części kręgosłupa. Kolejne sposoby to delikatny masaż bolącego miejsca, ciepła kąpiel z dodatkiem soli Epsom i nasiadówki z szałwii lub rumianku. Jeśli jesteś w ciąży, skonsultuj z lekarzem ćwiczenia rozciągające. Poród może nasilić dolegliwości, więc poinformuj osobę, która będzie go przyjmować.

SHOW 20/2017

Show
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy