Reklama

Gdy bolą kolana

Przy nawracających bólach kolan trzeba wykluczyć choroby, które mogą je powodować. Mogą być objawem boreliozy (choroba odkleszczowa) lub innej infekcji bakteryjnej. Kolana mogą sprawiać ból, gdy masz zwyrodnienia kręgosłupa, stawów biodrowych, początek ZZSK (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa) lub RZS (reumatoidalne zapalenie stawów). Ale ból może też wynikać ze starzenia się tkanki chrzęstnej, przeciążania stawów (nadwaga, dźwiganie).

Złagodzisz go naturalnie, a gdy minie - postaw na dietę i ćwiczenia. 

Dieta

Wraz z pożywieniem dostarczaj stawom substancji odżywczych i przeciwzapalnych. Znajdziesz je w świeżo tartym chrzanie i imbirze, oleju i siemieniu lnianym, oliwie, orzechach. 

Okłady

Chłodne pomogą, gdy jest obrzęk, staw jest gorący, czerwony. 

1. Z ziół: łyżkę korzenia mniszka lekarskiego wsyp do garnka, zalej 200 ml zimnej wody. Doprowadź do wrzenia, gotuj chwilę na małym ogniu, odstaw, przecedź. Gazę zanurz w odwarze, przyłóż do kolana na 15 min. Powtarzaj kilka razy dziennie. Do rondla wsyp po łyżce podbiału i skrzypu, zalej 200 ml gorącej wody, zagotuj. Gdy ostygnie, przecedź. Naparem nasącz gazę, przyłóż do kolana na 15-30 min. 

Reklama

2. Z soli, gorczycy i octu: utrzyj w moździerzu 3 łyżki grubej soli i 3 łyżeczki gorczycy, dodaj 3 łyżki octu jabłkowego, odstaw na noc. Miksturę delikatnie wetrzyj w bolące kolano, przykryj gazą. 

3. Okłady i kąpiele borowinowe: gotową sól borowinową rozpuść w wodzie do kąpieli. Do okładów weź gotowy torf na folii. Płaty ogrzewa się, rozcina i przykłada. 

Ćwicz, ale tylko, gdy ból nie nasila się podczas ćwiczeń

1. Spaceruj, ale nie biegaj. 

2. Ćwicz tak, jak na zdjęciu z poduszką. 

3. Siądź, by całe uda miały podparcie, a stopy wisiały. Machaj lekko nogami. 

4. Siedząc na krześle nie zakładaj nogi na nogę. Lepiej usiądź z wyprostowanymi nogami, oprzyj je tak, by kolana miały podparcie i nie wisiały w powietrzu. 

Zobacz także:


Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy