Reklama

Gdy boisz się otworzyć usta

Nieprzyjemnego zapachu łatwo można się pozbyć.

Za nieładny zapach z ust często odpowiada niewłaściwa higiena jamy ustnej, próchnica, choroby dziąseł, kamień nazębny, ale też chore migdałki, jelita, wątroba, płuca, żołądek...

Dlatego walkę z niemiłym zapachem najlepiej rozpocząć od wizyty u lekarza rodzinnego i stomatologa. Gdy często nękają cię anginy, miewasz stany zapalne gardła i zatok - stan migdałków powinien ocenić laryngolog. We wgłębieniach gardzieli mogą bowiem gromadzić się i rozkładać zalegające resztki pokarmu.

Jeśli przyczyną nie jest poważne schorzenie (refluks, uchyłek jelita, cukrzyca), zwróć uwagę na staranną higienę jamy ustnej: zębów i języka. Pomogą też płukanki ziołowe, dieta bogata w owoce, przegryzanie nasion i ziół.

Reklama

Jedz jabłka i cytrusy

Woda z cytryną nie tylko odświeży oddech, ale też pomoże przy zakwaszeniu organizmu, da organizmowi odczyn zasadowy (co pomaga przy refluksie). Jedzenie surowych jabłek i pomarańczy poprawi perystaltykę jelit, oczyści zęby z resztek pokarmu, dostarczy też witaminę C.

Płucz usta i pij rumianek i szałwię

Oprócz częstego picia wody mineralnej (nawilża od wewnątrz błony śluzowe, wypłukuje z jamy ustnej resztki pokarmu, bakterie i wirusy), pij herbatki ziołowe z szałwii i rumianku. Zanim połkniesz, płucz krótko taką ziołową herbatką dziąsła, zęby, gardło. Zioła działają antyseptycznie i bardzo dobrze odświeżają oddech.

Gryź anyż lub nasiona kopru

Wszystkie zioła i przyprawy o intensywnym aromacie skutecznie niwelują nieprzyjemny zapach z ust. Można je przegryzać na surowo lub przygotowywać z nich napary. Tak działają: natka pietruszki, anyżek, goździki, nasiona kopru włoskiego, kminek, bazylia, mięta.

Żuj gumę i łykaj tabletki z cynkiem

Guma do żucia z miętą, która zamiast cukru zawiera ksylitol (naturalny cukier brzozowy działa antybakteryjnie, przeciwdziała próchnicy) doskonale odświeży oddech i zlikwiduje resztki pokarmu. Czasem za nieświeży oddech odpowiadają związki siarki, które skutecznie neutralizuje cynk organiczny. Można przyjmować go w tabletkach.



Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy