Reklama

Domowe sposoby na obniżenie cholesterolu

Cholesterol jest substancją odpowiedzialną za syntezę kwasów żółciowych, które odgrywają bardzo ważną rolę w prawidłowym trawieniu i wchłanianiu tłuszczów. Jest również składnikiem komórek nerwowych, a co za tym idzie - odpowiada za prawidłową pracę mózgu. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy poziom cholesterolu jest za wysoki.

Zbyt wysoki poziom cholesterolu nie jest domeną wyłącznie osób, które prowadzą niezdrowy tryb życia. Spośród przyczyn podwyższonego poziomu cholesterolu wymienia się takie czynniki, jak: niska aktywność fizyczna, spożywanie zbyt dużej ilości kwasów nasyconych, palenie papierosów i częste picie alkoholu. Wskazuje się także czynniki genetyczne, obserwuje się również wzrost poziomu cholesterolu u kobiet po menopauzie, a także przy chorobach wątroby. 

Nadmiar cholesterolu może skutkować między innymi miażdżycą, udarem mózgu, a nawet zawałem serca. By zapobiegać powstawaniu wysokiego poziomu cholesterolu, a także go obniżać, można stosować domowe sposoby, wprowadzając je w codzienny nawyk.

Tłuste ryby morskie

Reklama

Kwasy tłuszczowe omega-3 są bardzo skuteczne w obniżaniu poziomu cholesterolu, a także ciśnienia tętniczego. Do ryb bogatych w wielonasycone tłuszcze należą między innymi makrele, sardynki, węgorze i łososie. Te ostatnie zawierają aż 1,8 g tłuszczy omega-3 na 100 g mięsa.

Awokado

Według naukowców z Penn State University w USA jedzenie już jednego awokado dziennie może obniżyć poziom LDL, czyli złego cholesterolu. Zawdzięczamy to obecności kwasu oleinowego, który jest organicznym związek chemiczny z grupy jednonienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-9. Awokado świetnie sprawdzi się w sałatkach i na kanapkach. 

Orzechy

Wśród skutecznych, domowych sposobów wspomagających obniżenie LDL wymieniane są orzechy. Według zaleceń dietetyków, odpowiednią dzienną dawką jest około 30 g orzechów, czyli garść dzienne. Świetnie sprawdzą się orzechy włoskie, nerkowce, migdały, a także orzeszki ziemne.

Owoce cytrusowe

Cytrusy, oprócz dużej zawartości witaminy C, pomocnej przy podwyższaniu odporności, bogate są także w kwas galakturonowy. Jest on odpowiedzialny za rozpuszczanie nadmiaru cholesterolu. Najwięcej znajdziemy go w niskokalorycznych grejpfrutach, które dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy wzmacniają ściany naczyń krwionośnych.

Aktywność fizyczna

Nie można zapominać o regularnym ruchu. Badania pokazują, że aktywny tryb życia oraz regularne ćwiczenia pobudzają produkcję i działanie enzymów wspomagających transport zwrotny cholesterolu. Szczególnie polecane są ćwiczenia aerobowe. Spacery, jogging i jazda na rowerze będą dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz zadbać o odpowiedni poziom cholesterolu w organizmie. Ważne jest, aby ruch wprowadzać stopniowo, pamiętając również, że aktywność fizyczna będzie działa korzystnie na nasze zdrowie wyłącznie w połączeniu z odpowiednią dietą.

***
Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Zobacz także:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: cholesterol
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama