Reklama

Dlaczego boli cię gardło?

Jest pełnia lata, a Ty masz chrypkę i nie możesz przełknąć śliny. To może być angina, ale poznaj też inne dolegliwości, które dają takie objawy.

Latem pod wpływem zimnych napojów i lodów gwałtownie obkurczamy naczynia krwionośne. Wtedy w naszym gardle może rozwinąć się angina. Oprócz charakterystycznego bólu i problemów z przełykaniem, na migdałkach da się zaobserwować biały nalot. Infekcji towarzyszy gorączka ponad 39 st. C. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza, bo bez antybiotyków raczej się nie obejdzie. Ale przyczyn bólu gardła może być znacznie więcej.  

Z powodu alergii

Bardzo często za uporczywymi i przewlekłymi bólami gardła stoją uczulenia. Objawy nasilają się zwłaszcza wiosną i latem, kiedy wzrasta stężenie pyłków roślinnych. Wówczas rozwija się stan zapalny błony śluzowej nosa i występuje nadmierna produkcja wydzieliny, która spływa po tylnej ścianie gardła, drażniąc ją i powodując dolegliwości bólowe.

Reklama

Gdy chorują zatoki

W przebiegu stanów zapalnych zatok dochodzi do poszerzenia się naczyń krwionośnych i nadmiernej produkcji wydzieliny. Część z niej wydostaje się jako katar, ale pozostała spływa po tylnej ścianie gardła i je drażni. W takim przypadku dokucza nam jeszcze rozpierający ból głowy.

Masz kłopoty z zębami

Próchnica wywołuje stan zapalny w jamie ustnej. Rozwijające się w zębach chorobotwórcze patogeny mogą dostać się do innych okolic ciała (w tym gardła) i wywołać infekcję. 

Problem z uchem?

Ból gardła często towarzyszy także infekcjom ucha środkowego. Dzieje się tak, bo ujścia trąbek słuchowych, znajdują się właśnie w ścianach gardła.  

Krzywa przegroda nosowa

Jeśli rano budzisz się z bólem gardła, jego przyczyną może być krzywa przegroda. Sprzyja ona infekcjom, bo powietrze nie jest oczyszczane przez nos, tylko trafia prosto do gardła. 

Jak łagodzić ból?

1. Musisz sporo pić (nawet 2 litry), najlepiej ciepłą wodę z dodatkiem miodu, cytryny i plasterka świeżego imbiru. 

2. Kojące i antyseptyczne działanie na gardło ma także napar z szałwii. Możesz go pić i stosować do płukanek. 

Zobacz także:


Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | ból | ból gardła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy