Reklama

Daj się pokłuć dla zdrowia

Wszyscy są zgodni: akupunktura naprawdę działa!

Chińczycy stosują akupunkturę od ponad pięciu tysięcy lat. Polega ona na nakłuwaniu specjalnymi igłami wybranych punktów na ciele człowieka. Jest ich ponad tysiąc i każdy z nich odpowiada za inny organ.

Meridiany i odporność

Według medycyny chińskiej na nasze zdrowie ma wpływ swobodny przepływ energii życiowej z jednego organu do drugiego. Energia krąży kanałami nazywanymi meridianami. Zdarza się tak, że w wyniku choroby, stresu, przepracowania, któryś z nich jest zablokowany. Wtedy zaczynają się dolegliwości. Nakłuwanie pozwala organizmowi odzyskać równowagę. Dzięki temu zdrowie powraca. Medycyna konwencjonalna tłumaczy działanie akupresury tym, że nakłuwanie wzmacnia mechanizmy obronne organizmu i stymuluje go do walki z chorobą.

Reklama

Jak wygląda zabieg?

Terapię poprzedza dokładny wywiad, bada się język, tętno i oddech. To pozwala określić miejsca, w które będą wbijane igły. Wszystko zależy od dolegliwości. Igły, które się stosuje są bardzo cienkie. Dlatego dla wielu osób zabieg jest całkowicie bezbolesny. Z reguły wkłuwa się 2-20 igieł i pozostają one w ciele do 30 minut. Czasami terapeuta dodatkowo nimi porusza, by pobudzić lub uspokoić dany punkt i przywrócić w nim prawidłowy przepływ energii. Na zabieg należy wybrać się po lekkim posiłku, bowiem głód, jak i przejedzenie przeszkadzają w terapii.

Na co pomaga?

Akupunkturę wykorzystuje się do leczenia migren, dyskopatii, rwy kulszowej czy bólów po półpaścu. Terapia sprawdza się także przy nerwicach i bezsenności oraz dolegliwościach kobiecych, np. służy uregulowaniu nieregularnych miesiączek i łagodzeniu klimakterium. Jest też skuteczna w walce z uzależnieniami od nikotyny i alkoholu.

Kto nie może?

Akupunktury nie mogą stosować osoby cierpiące na choroby zakaźne, np. żółtaczkę albo gruźlicę. Przeciwwskazaniem jest także hemofilia, nowotwory, choroby psychiczne, niektóre choroby skóry. Nie można jej stosować również podczas miesiączki i ciąży, ale już podczas porodu - tak.


Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: medycyna naturalna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy