Reklama

Cukrzyca nie musisz rezygnować z dobrej kuchni

Smakuj, chudnij i ciesz się zdrowiem.

Jeśli cierpisz na cukrzycę typu 2, zapewne masz nadwagę. Pozbądź się jej, bo tłuszcz gromadzący się na brzuchu zaburza działanie insuliny odpowiedzialnej za poziom cukru we krwi. Zacznij zdrowo się odżywiać, a utrzymasz chorobę w ryzach. Unikaj tłustej, słodkiej i wysoko przetworzonej żywności. Nie musisz się głodzić. Przeciwnie, jedz często, powoli i zdrowo. Antycukrzycowe menu może być naprawdę smaczne.

Tego unikaj!

Aby utrzymać stały poziom cukru, musisz jeść 5-6 posiłków dziennie. Potrzebujesz także przekąsek, ale zdrowych! Wystrzegaj się chipsów, słonych paluszków, krakersów i orzeszków (poza pistacjowymi). Omijaj fast foody. Czekoladkę możesz zjeść tylko wtedy, gdy cukier spadnie poniżej 60 mg/dl. Jeśli dopadnie Cię głód, bez wyrzutów sumienia sięgnij po marchewkę, zielony ogórek, cykorię albo ugotowany na parze brokuł lub kalafior. Gdy nie oprzesz się pokusie i zjesz taką bombę kaloryczną jak pączek czy batonik, staraj się szybko spalić zbędne kalorie. Wsiądź na rower lub pobiegaj.

Reklama

Odchudź jadłospis!

Możesz jeść większość produktów z dotychczasowego menu, ale w wersji mniej kalorycznej. Jeśli lubisz mięso, wybieraj chude. Piecz je, duś i gotuj na parze. Ryby jedz tłuste, ale nie smażone. Mają dużo kwasów omega-3, które chronią przed cukrzycą. Twoimi sprzymierzeńcami są warzywa. Nie smaż ich jednak, lecz piecz lub gotuj na parze. Codziennie jedz surówki skropione oliwą. Zawarte w niej wielonienasycone kwasy tłuszczowe działają przeciwzapalnie. To ważne, bo stany zapalne w organizmie zaburzają działanie insuliny.

Pilnuj indeksu

Wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym, do 50. Te o wysokim gwałtownie podnoszą poziomu cukru we krwi. Zrezygnuj z białego pieczywa, ryżu, makaronu, drobnych kasz, płatków kukurydzianych oraz słodzonych napojów. Zastąp je chlebem pełnoziarnistym, grubymi kaszami, razowym makaronem, brązowym ryżem. Pij wodę mineralną i napary z ziół, zwłaszcza z mniszka i pokrzywy, bo pomagają schudnąć.

Zachowaj umiar

Nie przejadaj się. Wstawaj od stołu z lekkim niedosytem. Nawet zdrowe produkty, takie jak świeże owoce i warzywa, w nadmiarze szkodzą. Gruszki, borówki i grejpfruty wskazane dla chorych na cukrzycę zawierają fruktozę. Cukier ten w niewielkich ilościach sprzyja leczeniu, ale w nadmiarze prowadzi do otyłości, nadciśnienia i... rozwoju cukrzycy.

Czy wiesz, że...

 Siemię lniane pomaga walczyć z cukrzycą. Zawiera cenne kwasy tłuszczowe oraz błonnik i magnez, które poprawiają wchłanianie insuliny i przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej.

Ryby powinny znaleźć się w diecie chorych przynajmniej dwa razy w tygodniu. Tłuszcz rybi obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, chroni naczynia krwionośne przed uszkodzeniem. Korzystnie wpływa również na oczy, serce i mózg.

Liście morwy białej hamują apetyt na słodycze i regulują poziom cukru we krwi. Do herbatki z morwy można dodać cynamon, który również pomaga w walce z cukrzycą.

Łatwiej zapobiegać niż leczyć

Cukrzyca typu 2 to w większości przypadków efekt zbyt tłustego i słodkiego menu oraz siedzącego trybu życia. Jeśli chcesz uniknąć tej choroby i uchronić przed nią bliskich, już dziś:

- Postaw na zdrową dietę, np. śródziemnomorską, bogatą w owoce, warzywa i ryby.

- Po 45. roku życia raz w roku sprawdzaj poziom glukozy we krwi. Jeśli jesteś w grupie ryzyka - co pół roku. Mierz regularnie ciśnienie. Cukrzyca częściej atakuje osoby z nadciśnieniem. Przypominaj o badaniach bliskim.

- Ruszaj się i zachęć do aktywności domowników. Ćwicz minimum trzy razy w tygodniu, rozciągaj mięśnie, wsiądź na rower, pływaj.

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy