Reklama

Cukrzyca bez powikłań

Wiele możesz zrobić sama, jeśli w porę rozpoznasz tę chorobę. Wprowadź w życie kilka zmian, a unikniesz komplikacji.

Pierwsze oznaki cukrzycy łatwo pomylić z innymi popularnymi chorobami. Dlatego, gdy tylko zauważysz niepokojące sygnały, reaguj. Zacznij od prostych zmian w diecie i stylu życia. Ustal też z lekarzem strategię działania, by zapobiec pogłębianiu się zmian chorobowych.

Pogorszenie wzroku

Powód do niepokoju to nieostre widzenie i widoczne pękające naczynka krwionośne w gałce ocznej. Objawy te mogą oznaczać retinopatię cukrzycową.

Nasza rada. Konieczna jest wizyta u lekarza, bo może być potrzebne podanie leków wyrównujących poziom cukru we krwi. Zmiany w oku mogą się wtedy cofnąć.

Reklama

Stopa cukrzycowa

Powód do niepokoju to uczucie marznięcia stóp, ich sinienie, drętwienie, kłucie podeszwowej części stopy. Twoją czujność powinny też wzmóc trudno gojące się rany.

Nasza rada. Nie lekceważ nawet małych ranek. Gdy się pojawią, idź do lekarza, bo być może konieczny będzie antybiotyk. Wykonaj też komputerowe pedobarograficzne badanie stóp (ok. 100 zł). Określa ono stopień nacisku na stopę i wskazuje miejsca, które są najbardziej narażone na wystąpienie owrzodzeń. Ułatwia takie dobranie obuwia i wkładek modelujących, by ciśnienie wywierane na stopę było równomierne. To z kolei zapobiega uszkodzeniom stóp.

Kłopoty z nerkami

Powód do niepokoju to obrzęki rąk i nóg. Z czasem dochodzi również nadciśnienie i częste korzystanie z toalety (mocz jest ciemny i mętny). To wskazuje na nefropatię - przewlekłą chorobę nerek cukrzyków.

Nasza rada. Zmniejsz ilość białek w diecie (na mniej niż 0,8 g na 1 kg masy ciała). Jeśli ważysz 60 kg powinnaś jeść na dobę mniej niż 40 g białka. Warto mieć w domu rozpiskę z informacją, ile białka zawierają produkty (sprawdzaj też etykiety, producenci często to podają). Na przykład jajko ma około 7 g białka, a 100 g mięsa wołowego - 17 g.

Uwaga! Mięso jedz maksymalnie 3 razy w tygodniu.

Choroby serca

Powód do niepokoju to bóle w klatce piersiowej, silny ucisk i duszności. To tzw. dusznica bolesna. Objawy sugerują tworzenie się zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych.

Nasza rada. Codziennie zjedz jeden surowy ząbek czosnku roztarty na chlebie czy dorzucony do dania tuż przed podaniem (gotowany traci swoje właściwości). Doprawiaj dania chili i kurkumą. Pij też szklankę kakao.

Czego lekarz ci nie powie...

Ryzyko cukrzycy drastycznie podnosi przewlekły stres. Dlaczego? Ponieważ hormony stresu (kortyzol i noradrenalina) powodują błyskawiczny wzrost stężenia glukozy we krwi. Stan mobilizacji zestresowanego organizmu powoduje, że potrzebuje on więcej energii. Wówczas wątroba zaczyna pracować ciężej i w ekspresowym tempie zużywa zalegające w niej zapasy glikogenu, który zmienia się w glukozę. Jeśli cierpisz z powodu przewlekłego stresu, we krwi gromadzi się zbyt dużo cukru. Niszczy on naczynia krwionośne i zwiększa ryzyko nadmiernej produkcji insuliny, co może doprowadzić cię do rozwoju cukrzycy. Pamiętaj więc o codziennym relaksie. Pomoże ci słuchanie muzyki, dużo też spaceruj, pływaj.

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy