Reklama

Comfort food, czyli uzależniające jedzenie

Comfort food to określenie produktów spożywczych, którymi z ochotą zajadaliśmy się w dzieciństwie. Jak każde uzależnienie charakteryzuje się często podświadomą koniecznością sięgania po konkretne smaki, przywołujące szczególne wspomnienia i odczucia. Okazuje się, że niektóre z tych dań mogą źle wpływać na nasze zdrowie.

Termin "comfort food" został użyty po raz pierwszy w 1966 roku w gazecie codziennej "Palm Beach Post", a jedenaście lat później pojawił się w słowniku Webstera i skojarzono go z przyjemnością, jaką odczuwamy podczas spożywania pewnych posiłków. Opisane hasło miało więc pozytywne konotacje, a co więcej zapoczątkowało badania psychologiczne nad jedzeniem przynoszącym nam radość. Naukowcy ustalili, że to kobiety częściej niż mężczyźni w trudnych i stresujących chwilach poprawiają sobie humor ulubioną przekąską.

W każdej kulturze comfort food przybiera inną postać, choć zdarza się, że można znaleźć między nimi punkty wspólne. Bardzo często wymienianym daniem w wielu krajach jest rosół, lody czekoladowe, zupa pomidorowa i szarlotka. Do takich upodobań przyznają się Amerykanie, Brytyjczycy i Polacy. Comfort food  jest również sprawą indywidualną i może zależeć wyłącznie od tego, co sprawiało nam radość, gdy byliśmy dziećmi. Najczęściej comfort food charakteryzuje się łatwością przygotowywania oraz wartością sentymentalną, jaką niesie ze sobą spożywanie takich posiłków.

Reklama

Comfort food - czy rzeczywiście jest szkodliwe?

Niestety nie zawsze nasze żywieniowe nawyki z dzieciństwa przystawały do współczesnych standardów zdrowego żywienia. Dlatego comfort food to zazwyczaj produkty składające się z białej mąki, cukru, dużej ilości tłuszczów nasyconych i soli oraz niezwykle silnie oddziałujące na ośrodki mózgu, które odpowiadają za odczuwanie przyjemności.

Taka mieszanka sprawia, że szybko uzależniamy się od jedzenia i chętniej po nie sięgamy. W takim przypadku ulubione dania działają jak nagroda dla mózgu, a z czasem powtarzania czynności łaknienie wzrasta. Podnosi się również poziom uzależnienia. Pamiętajmy, że uzależnić można się od wielu rzeczy. Mogą to być wysoko stymulujące działania, które powodują uwalnianie adrenaliny oraz używki takie jak alkohol, papierosy czy... żywność!

Dlaczego jedzenie uzależnia? Ponieważ zawiera silnie oddziałujące na organizm substancje: kazomorfiny, cosoksyroksyny lub znajdujące się w nabiale laktomorfiny. Jesteśmy też ewolucyjnie przystosowani do przejadania się kaloryczną żywnością. Im bardziej jesteśmy uzależnieni od jedzenia, tym chętniej sięgamy po wysokokaloryczne dania i nie zadowalamy się mniejszymi porcjami.

Skutki spożywania comfort food

Spożywanie przetworzonych dań niesie za sobą ryzyko chorób. Mączne, słodkie i tłuste potrawy to prosta droga do chorób sercowo-naczyniowych, metabolicznych, otyłości, nowotworów układu pokarmowego oraz demencji.

Jeśli wybieramy jedzenie o mniejszej lub niemal zerowej zawartości substancji odżywczych, pozbywamy się także możliwości zjedzenia czegoś zdrowego. Nie dostarczamy organizmowi potrzebnych do funkcjonowania witamin i minerałów oraz obniżamy naszą odporność.

Zobacz także:

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy