Reklama

Co zamiast smażenia?

Lekarze i dietetycy od lat przekonują, że smażenie może szkodzić. Ale okazuje się, że nie zawsze. Od czego to zależy?

Smażone potrawy mają zwiększać ryzyko rozwoju chorób serca i cukrzycy typu drugiego. Tak twierdzą specjaliści. 

Okazuje się jednak, że w krajach śródziemnomorskich taka zależność nie występuje. Od czego to zależy i co można zrobić, by smażenie było zdrowsze? 

Zaskakujące badania

Uczeni z Uniwersytetu Stanu Iowa (USA) przeanalizowali dane dotyczące zdrowia i sposobu żywienia ponad 100 tys. kobiet między 50. a 79. rokiem życia.

Okazało się, że jedzenie smażonych potraw może zwiększać ryzyko chorób serca u kobiet po pięćdziesiątce. Badania takie przeprowadzone w basenie Morza Śródziemnego nie wykazały jednak, że smażenie jest niezdrowe. 

Reklama

Jak to możliwe? 

Uczeni twierdzą, że to zależy od sposobu smażenia i użytego do tego tłuszczu. 

W USA smaży się częściej na głębokim tłuszczu, w oleju kukurydzianym. W krajach śródziemnomorskich przygotowuje się potrawy z użyciem oliwy z oliwek lub oleju słonecznikowego. 

Lepiej dusić i gotować

Nie ulega wątpliwości, że sposób przygotowywania potraw ma znaczenie. Smażenie na głębokim tłuszczu jest najbardziej niezdrowe. 

A co zamiast tego?

Do wyboru mamy kilka zdrowszych opcji. 

Gotowanie w małej ilości wody i na parze - gdy wrzucamy dany produkt na wrzątek lub poddajemy je działaniu pary, zachowujemy niemal wszystkie potrzebne składniki pokarmowe, np. witaminy. Nie powstają zaś szkodliwe substancje, takie jak np. akryloamid. 

Blanszowanie polega na zanurzeniu produktów we wrzątku, a następnie oblaniu ich zimną wodą. Pozwala na przygotowanie potraw lekkostrawnych i wartościowych. 

Pieczenie w rękawie umożliwia przyrządzenie mięsa, ryb i warzyw bez tłuszczu. Potrawy tak pieczone są mniej kaloryczne, zachowują naturalny aromat. 

Smażyć można też zdrowiej

Wystarczy wykorzystać współczesne technologie - naczynia (np. patelnie, garnki), na których można smażyć i dusić mięso bez tłuszczu. 

Są to naczynia z wysokogatunkowej stali lub pokryte nieprzywierającymi powłokami (np.teflonem). Do smażenia używaj oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek. Zawsze smaż krótko, tylko na świeżym oleju.

Grillowanie - zdrowe czy nie?

W mięsie opiekanym na ogniu w temp. powyżej 200°C, a tak jest przy grillowaniu, powstają wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzoalfapiren). Ale jeśli mięso zawiniemy w folię, będziemy je piec w żarze, nie w dymie i jadać nie częściej niż raz w miesiącu, będziemy bezpieczni.

Zobacz także:


Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | grillowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy