Reklama

Co za nieznośny ból!

Najczęściej zdarza się u kobiet po 50. roku życia. Ataki bólu, które wywołuje, są tak dotkliwe, że niektórzy chorzy z ich powodu mają nawet myśli samobójcze.

Za pierwszym razem miała wrażenie, że przeszył ją prąd - ból był tak dotkliwy, że Zofia (77) nie mogła powstrzymać krzyku. Trwało to  może minutę, która jej wydawała się wiecznością. Rwący, piekący ból przeszywał jej lewą stronę twarzy - od brody aż po skronie.

- Boże, co to było? - spytała, gdy atak minął. Mąż patrzył na nią przerażony, już miał wzywać pogotowie, ale zanim zdążył wybrać numer, było już po wszystkim.

- Oby to się więcej nie powtórzyło - szepnęła wyczerpana. Niestety, atak przeszywającego bólu, wykrzywiający jej twarz, po kilku dniach zdarzył się ponownie. Zamówiła wizytę u lekarza.

Reklama

- Czy przed pierwszym atakiem wyrywała pani zęba? - zapytał, gdy skończyła opowiadać.

- Nie - odparła zdziwiona.

- A może gdzieś panią zawiało, stała pani w przeciągu, zmarzła? - chciał wiedzieć. Zofia znów zaprzeczyła.

- To neuralgia nerwu trójdzielnego twarzy - stwierdził. 

 - Ta okolica jest mocno unerwiona, stąd tak nasilone dolegliwości. Przyczyny bywają różne - czasem nie udaje się ich ustalić. Może to być następstwo stanu zapalnego. Czasem coś uciska nerw - naczynie krwionośne albo narośl kostna. U niektórych chorych to konsekwencja ekstrakcji zęba, bo dentysta uszkodził  którąś gałązkę nerwową. Dam pani skierowanie na badania, musimy się upewnić, czy np. nie ma guza w mózgu, który podrażnia ten nerw.

- Da się jakoś uśmierzyć ten ból? - pytała z nadzieją Zofia. Lekarz bezradnie rozłożył ręce.

- To nie takie oczywiste. Stosuje się różne leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i podobnie jak w padaczce - przeciwdrgawkowe. Nie u wszystkich dają one jednak efekty - powiedział lekarz.

Co jeszcze zalecił?

Atak bólu mogą wywołać różne czynniki, m.in. zimny wiatr - trzeba wtedy szczególnie chronić okolice twarzy i głowy.

W przypadku bólu warto delikatnie masować bolące miejsce olejkiem z dziurawca, kopru włoskiego lub mięty pieprzowej.

Przyczyną neuralgii mogą być niedobory witamin z grupy B. Ich dobrym źródłem są m.in. jaja, ryby, wołowina, cielęcina, sery.

Przeszywający ból może sprowokować silne zaciskanie zębów - należy uważać podczas posiłków, by zbyt mocno nie nagryzać, a robić to delikatnie. 

Nie powinno się sypiać na wysoko ułożonych poduszkach.

Pomogą rozgrzewające okłady - ugotowane ziemniaki rozgniecione na papkę należy zawinąć w gazę lub bawełnianą ściereczkę i przyłożyć do policzka. Pozostawić, dopóki są ciepłe.

Jeśli leki nie działają

Ataki bólu mają różną częstotliwość - mogą występować nawet kilka razy dziennie.  U jednych trwają kilkanaście sekund, u innych kilka minut, mogą też być przewlekłe. Są okresy remisji i nawrotów. Czasem bólowi towarzyszą drgania mięśni twarzy oraz żuchwy (przypominają tiki).

U połowy chorych branie leków nie likwiduje bólu, a on jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Niektórym pomaga akupresura lub akupunktura. 

Metody inwazyjne (chirurgię, zabiegi) stosuje się tylko, gdy leki nie przynoszą poprawy. Polegają one na celowym uszkodzeniu nerwu trójdzielnego lub jego korzeni po to, żeby nie mógł przewodzić bodźców bólowych.
 

Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy