Reklama

Co robić, żeby mieć więcej energii?

Post jest dobry.

Nie jedz w piątki mięsa i zup na mięsnym wywarze. To dobry zwyczaj wywodzący się z naszej wielowiekowej tradycji chrześcijańskiej. Na co dzień dostarczamy organizmowi zbyt wiele kalorii, więc zmniejszenie ich liczby jest jak najbardziej wskazane. Mięso zastąp w tym dniu rybą i warzywami. Jeśli chcesz bardziej radykalnie pościć, tj. o chlebie i wodzie, jedz chleb czerstwy (nie świeży!). Trzeba go dłużej żuć, a to pobudzi wydzielanie śliny i poinformuje ośrodek sytości znajdujący się w mózgu o tym, że jemy.

Zaplanuj dzień bez jedzenia. Korzystne dla zdrowia bywa także powstrzymanie się od jedzenia przez 24 godziny, a jednocześnie wypijanie dużych ilości wody. Taki dzień zrób po odpowiednim przygotowaniu. Na kilka dni przed nim ogranicz liczbę przyjmowanych kalorii, zwłaszcza mięsa. Bardzo ważne jest, aby zarówno w czasie postu, jak i dnia bez jedzenia, pić wodę - najlepiej mineralną niegazowaną. Wypicie 2 l pozwoli nam dodatkowo oczyścić organizm z toksyn i nadmiaru soli.

Reklama

Zorganizuj tydzień wegetariański. Przy odpowiednio zróżnicowanej diecie można powstrzymać się na dłużej od regularnego jedzenia mięsa. Wystarczy np. tydzień. Przez ten czas włącz do jadłospisu kaszę gryczaną, jęczmienną, jaglaną, bulgur, ryż brązowy. Pamiętaj o roślinach strączkowych: fasoli, grochu, soczewicy, ciecierzycy. Wykorzystuj soję i jej przetwory, np. tofu, mleko sojowe. Wszystkie są pyszne! Rozejrzyj się na stoiskach ze zdrową żywnością - odkryj nowe, ciekawe produkty bezmięsne. Gdy poczujesz głód, sięgaj po warzywa, owoce, orzechy, migdały.

Jak jeść. Ważne jest nie tylko to, co jemy, ale i sposób, w jaki jemy. Każdy posiłek jedz małymi kęsami, dokładnie rozgryzaj pokarm i przeżuwaj. Podczas jedzenia staraj się nie czytać ani nie oglądać telewizji. Skup się na jedzeniu, celebruj je. Dzięki temu mniej zjesz.

Z czym trzeba się liczyć?

Skutki uboczne. Podczas postu mogą zdarzyć się chwile złego samopoczucia i lekkiego osłabienia. Możesz też pocić się bardziej obficie i odczuwać nieprzyjemny zapach z ust. Także mocz może wydalać nieprzyjemną woń.

Uwaga!

Pościć mogą wyłącznie osoby zdrowe, które nie mają przeciwwskazań medycznych. Post nie jest polecany kobietom w ciąży, dzieciom, osobom wyniszczonym, z niedowagą, nowotworami i cukrzycą.

Zobacz także:


Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy