Reklama

Co kolor oczu mówi o zdrowiu

O kolorze naszych oczu decyduje wiele rozmaitych genów. Wśród nich są również te odpowiadające za liczbę piegów i pieprzyków, odcień skóry oraz podatność na różne choroby.

Naukowcy coraz częściej udowadniają, że istnieje zależność pomiędzy barwą naszych oczu a tym, na jakie choroby jesteśmy szczególnie narażeni.

Co ma wpływ na kolor oczu?

Przede wszystkim - ilość oraz rodzaj barwnika, czyli melaniny w tęczówce. Poza tym ważne jest rozlokowanie melaniny w obrębie tęczówki oraz zagęszczenie komórek tęczówki. Od tego zależy ilość światła pochłanianego przez pigment oka. Zabarwienie oczu, czyli ich pigmentacja, służy nie tylko urodzie. Jest jednym z elementów przystosowania się człowieka do warunków środowiska, w którym żyje i powstało w procesie ewolucji. To dlatego mieszkańcy rejonów kuli ziemskiej, gdzie jest ogromne nasłonecznienie, mają ciemne tęczówki, a tam, gdzie słońca jest mało, dominują tęczówki jasne. Wszystko to jednak pomieszało się, kiedy ludzie masowo zaczęli migrować po świecie.

Reklama

Naukowcy zauważyli, że osoby o jasnych oczach i jasnej karnacji, które przybyły z Europy do Ameryki Południowej lub Australii, częściej chorują na nowotwory skóry. Z kolei osoby o ciemnych tęczówkach mieszkające w Skandynawii częściej zapadają na gruźlicę i różne infekcje, a także cierpią na zaburzenia związane z układem odpornościowym. Mają też większą skłonność do depresji oraz wahań nastroju.

Jaki kolor, taka choroba

U osób z ciemnymi oczami częściej występuje jaskra barwnikowa. Duża ilość pigmentu blokuje bowiem miejsce odpływu płynu z oka, co przyczynia się do wzrostu ciśnienia w gałce ocznej i powstania tego dość rzadkiego schorzenia. Inną chorobą oczu, częściej dotykającą osoby o brązowych oczach, jest zaćma. U nich ryzyko tej choroby jest 1,5-2,5 razy wyższe niż u osób niebieskookich.

Osoby o jasnych oczach są z kolei zdecydowanie bardziej odporne na ból. Udowodniono to badając kobiety tuż przed porodem i tuż po nim. Okazało się, że pacjentki z brązowymi oczami częściej miewały stany lękowe i zaburzenia snu, które były reakcją na bolesne doświadczenie porodu. Kobiety te także lepiej reagowały na środki przeciwbólowe. To dowodzi, że są one bardziej wrażliwe na ból niż kobiety o oczach niebieskich, szarych lub zielonych.

Kolor oczu może być powiązany także z osobowością. Jasnoocy są większymi optymistami, brązowoocy częściej natomiast odznaczają się cechami przywódczymi.

Oczy niebieskie

Jak dowodzą amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Vermont w Burlington uzależnienie od alkoholu jest silnie związane z niebieskim kolorem oczu, a niezależne od wieku, płci, pochodzenia oraz miejsca zamieszkania.

Oczy szare

Czerniak to najgroźniejszy nowotwór skóry, bardzo szybko dający przerzuty do innych narządów. Okazuje się, że jest chorobą, która zdecydowanie częściej występuje u osób o jasnym odcieniu skóry i jasnych oczach, np. szarych.

Oczy zielone

Ludzie z jasnymi oczami, np. zielonymi dwa razy częściej chorują na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD). To nieuleczalne i postępujące schorzenie centralnej części siatkówki oka, czyli plamki żółtej.

Oczy brązowe

U osób z brązowymi oczami częściej obserwuje się występowanie bielactwa nabytego, zależnego od rozpadu komórek barwnikowych. Badanie przeprowadzono w grupie 3 tys. osób rasy białej chorych na bielactwo.



Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy