Reklama

Biurowa gimnastyka

Zdecydowana większość z nas źle siedzi przy biurku w pracy. Konsekwencje tego mogą być poważne: bóle szyi i nadgarstków. Na szczęście można zmniejszyć ryzyko pojawienia się bólu dzięki odpowiednim ćwiczeniom.

Praca przy biurku, to codzienna rzeczywistość wielu z nas. I wielu z nas nieprawidłowo siedzi w trakcie takiej pracy. Ale nie to jest najgorsze. - Źle w biurze siedzi około 90- 95 procent  osób pracujących w pozycji siedzącej. Większym problemem jest to, że siedzą za długo, niż to, że siedzą nieprawidłowo - mówi mgr Jakub Nowosad, fizjoterapeuta.

Z osób pracujących w biurze, mniej więcej połowa skarży się na bóle wynikające ze zbyt długiego siedzenia przed komputerem. Bóle wynikające ze złej postawy za biurkiem dotyczą głównie rąk i ramion, ale najczęściej boli szyja.

Reklama

Najczęstsze dolegliwości 

Bóle nadgarstka dotyczą 21 proc. pracowników

Bóle ramion 38 proc. pracowników

Bóle szyi 55 proc. pracowników

Kiedy siedzimy nieprawidłowo przy biurku najbardziej cierpi nasz kręgosłup, ponieważ nie pracują otaczające go mięśnie. Ale wynikających z tego problemów zdrowotnych jest dużo więcej. - Zbyt długie siedzenie to przede wszystkim problemy krążeniowe, problemy kręgosłupa, bóle głowy, cierpnięcia i mrowienia dłoni, ale też patrząc bardziej długofalowo, takie rzeczy, jak depresja czy nowotwory - ostrzega mgr Nowosad.

Bólom wynikającym ze złej postawy można zapobiegać. Przede wszystkim należy raz na godzinę na kilka minut wstać od biurka, rozprostować kończyny, przejść się. Można w tym czasie zrobić sobie herbatę albo poćwiczyć.  

Proponujemy przeprowadzić następujące ćwiczeni

Głębokie oddychanie

Prostujemy się, kładziemy rękę na przeponie i bierzemy kilkanaście głębokich oddechów. Naprzemienne unoszenie pośladków

Siadamy prosto i podnosimy naprzemiennie pośladki, podnosząc nogę, ale nie odrywając całkowicie stóp od podłoża. Rozciąganie mięśni szyi. Siedząc prosto, łapiemy prawą ręką lewą stronę głowy i delikatnie przyciągamy ją do ramienia, po chwili, gdy poczujemy, że mięśnie są napięte, powtarzamy ruch tym razem lewą ręką w przeciwną stronę.

Stawanie na palcach. Stajemy za krzesłem, opieramy ręce na oparciu i kilkukrotnie stajemy na palcach. Staramy się przy tym napiąć mięśnie stóp. Przysiady. Stajemy za krzesłem, ręce opieramy na oparciu i robimy przysiady.

Powyższe ćwiczenia można wielokrotnie powtarzać w ciągu dnia. Już po paru dniach regularnych ćwiczeń powinno być lepiej!

Zobacz także: 

 

 

www.zdrowie.pap.pl
Dowiedz się więcej na temat: kręgosłup
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy