Reklama

Będziesz piękniejsza i trochę zdrowsza

Krótki kurs masażu bańką chińską pozwoli ci czerpać z jej leczniczych walorów.

Masaż bańką chińską to inaczej zabieg przeprowadzany z użyciem bańki próżniowej, która podczas dociskania do skóry zasysa ją, umożliwiając intensywniejszą stymulację podczas masowania.

Charakterystyczną cechą tej bańki jest jej okrągły kształt oraz zaokrąglone brzegi, dzięki którym łatwo daje się ona przesuwać po skórze. Technika masowania została zaczerpnięta z medycyny ludowej, w której stosowano ją, żeby zwiększyć odporność organizmu na grypę i przeziębienia. Najczęściej bańki chińskie są wykonywane z gumy, rzadziej można spotkać takie ze szkła lub bambusa. Występują w różnych wielkościach.

Reklama

Większe bańki są wykorzystywane do masowania większych partii ciała, np. pleców, zaś mniejsze - w miejscach bardziej wrażliwych, takich jak brzuch, klatka piersiowa albo stawy.

Na co pomaga takie masowanie?

Masaż bańką chińską często bywa stosowany jako zabieg kosmetyczny, redukujący tkankę tłuszczową, wspomagający usuwanie cellulitu i zmniejszający widoczność rozstępów.

Jednak ma on też wiele działań leczniczych - np. zmniejsza napięcie mięśniowe powodujące bóle kręgosłupa, uciskanie splotów nerwowych i problemy ze stawami. Ponadto poprawia ukrwienie masowanych części ciała.

Zanim przystąpisz do zabiegu, wsmaruj w skórę oliwkę, co ułatwi przesuwanie bańki. Następnie podgrzej bańkę w ciepłej wodzie i szybko osusz. Tak przygotowaną przyłóż do wybranego miejsca, uciśnij dwoma kciukami jego wierzchołek i przyciśnij do ciała. W ten sposób wytworzy się podciśnienie i bańka będzie przysysać się do skóry. Przesuwaj ją kolistymi ruchami.

A po masażu miłe gładzenie

Początkowo masowanie może być bolesne, ale już po chwili można się przyzwyczaić do uczucia dyskomfortu. Masaż każdej partii ciała powinien trwać nie dłużej niż dwadzieścia minut. W przypadku bólu pleców kieruj się od kręgosłupa do ich zewnętrznych partii.

Kończąc zabieg, odsysaj bańkę przez włożenie do niej palca i zmniejszenie próżni. Po masażu warto przemyć masowane miejsce i przez kilka minut gładzić je łagodnie dłońmi. Dla uzyskania pożądanych efektów wykonuj zabieg w odstępach dwutrzydniowych. Najlepsze rezultaty zdrowotne uzyskuje się, poddając się serii dziesięciu lub dwunastu masaży.

Przeciwwskazaniami do masażu są stany zapalne, choroby nowotworowe i zakaźne, padaczka, stany zapalne skóry - włączając w to siniaki oraz obrzęki, niewydolność krążenia (np. zapalenie żył i żylaki), nadciśnienie tętnicze, a ponadto wady i choroby serca.

Agnieszka Pacuła

Twoje Imperium
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy