Reklama

Antykoncepcja 40+

Odpowiednio dobrana metoda nie tylko daje ochronę przed ciążą, ale reguluje cykl, zapobiega anemii i żylakom.

Odpowiednio dobrana metoda nie tylko daje ochronę przed ciążą, ale reguluje cykl, zapobiega anemii i żylakom.

Po czterdziestce znacznie częściej niż u młodszych kobiet pojawiają się problemy z cyklem, nadmiernie obfite krwawienia miesiączkowe (sprzyjające anemii), mięśniaki czy torbiele. U pań 40+ spowalnia się przemiana materii, u wielu daje też o sobie znać wątroba. Problemem bywa nadciśnienie, a ponad 40% z nas zauważa na nogach żylaki. Sposób zapobiegania ciąży powinien być dostosowany do potrzeb organizmu i starannie dobrany. Pamiętaj, że możesz być płodna aż do 55. roku życia - ciąża jest możliwa przez dwa lata po ustaniu miesiączki. Jakie metody antykoncepcji może ci zaproponować ginekolog?

Reklama

Pigułka jednoskładnikowa

Zaleca się ją kobietom 40+, mającym obfite krwawienia i związane z nimi niedobory żelaza. Pigułka jednoskładnikowa jest też wskazana dla kobiet ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Zawiera tylko jeden hormon - progesteron (skuteczność jest zbliżona do pigułek dwuskładnikowych). Pigułkę bierze się bez przerw. Miesiączki nie występują albo pojawiają się jedynie w postaci plamień.

Dwa hormony w pigułce

Ten rodzaj antykoncepcji jest korzystny dla kobiet z zaburzeniami hormonalnymi (np. nadprodukcją testosteronu, objawiającą się nadmiernym owłosieniem czy trądzikiem). Pigułka dwuskładnikowa, zawierająca estrogen i progesteron, reguluje cykl miesiączkowy, zmniejsza obfitość krwawień. Obniża też rosnące po czterdziestce ryzyko raka jajnika oraz trzonu macicy. Nie powinnaś jej jednak stosować, jeśli badania wykazały u ciebie złą krzepliwość krwi. Paniom po czterdziestce szczególnie zaleca się pigułki niskodawkowe (z zawartością estrogenu obniżoną do 20 mg).

Zaletą tych pigułek jest to, że łagodzą one pierwsze objawy klimakterium, np. uderzenia gorąca, dokuczliwe wahania nastroju. Zapobiegają również osteoporozie związanej z naturalnym u pań 40+ zmniejszeniem produkcji hormonów płciowych. Z badań wynika również, że pigułki niskodawkowe nie zwiększają ryzyka raka piersi. Jeśli jednak stężenie cholesterolu przekracza u ciebie normę, powinnaś zachować ostrożność. Pigułki niskodawkowe mogą bowiem podnosić poziom tego tłuszczu we krwi.

Plastry antykoncepcyjne

Skuteczność jest zbliżona do pigułki, ale plastry są lepiej tolerowane przez kobiety mające problemy z wątrobą (wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha). Zawarte w nich hormony (estrogen i progesteron) są wchłaniane przez skórę, dzięki czemu mniej dostaje się do krwiobiegu. Z tego powodu plastry są także wskazane dla pań 40+, u których już pojawiły się obrzęki nóg i żylaki.

Wkładka domaciczna

Działa miejscowo, uwalniając hormon. Wkładkę nosi się 5 lat. Zaleca się ją paniom, które już rodziły, a nie chcą brać pigułki. Nie jest jednak wskazana, gdy masz skłonność do infekcji intymnych, torbieli.

Globulki plemnikobójcze

To opcja dla pań, które nie chcą lub nie mogą stosować hormonów. Pamiętaj jednak, że ich skuteczność jest niższa niż w przypadku pigułki czy plastrów. Nie są zalecane alergiczkom.

Pamiętaj o badaniach!

Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną (np. pigułkę, plastry, pierścień), powinnaś najrzadziej raz na pół roku odwiedzać ginekologa. Konieczne jest badanie USG, a w przypadku, gdy z powodu problemów zdrowotnych jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, również badania krwi.

Nie zapominaj o kontrolowaniu piersi. Badaj je dłonią po każdej miesiączce (badaj również okolice pach). Zgodnie z zaleceniami Twojego ginekologa zgłaszaj się na USG lub mammografię (pigułka lub inne środki hormonalne mogą nieznacznie zwiększać ryzyko raka piersi).

Na żywo
Dowiedz się więcej na temat: antykoncepcja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy