Reklama

Akrofobia - lęk wysokości

Lęk wysokości jest to strach przez przebywaniem na dużych wysokościach.

Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie o przyczynę występowania akrofobii. Wśród objawów dominują: duszności, poczucie niepokoju, zawroty głowy, przyśpieszone bicie serca, a nawet chęć oddania skoku.

Przyczyny lęku wysokości:


- podejścia ewolucyjne: każdy z nas ma wrodzony lęk z czasem jednak zdobywamy doświadczenia, które pozwalają nam skutecznie z nim walczyć,
- podejście behawioralne: człowiek nauczył się bać wykorzystując swoje doświadczenia wiążące się z przebywaniem na znaczących wysokościach,
- traumatyczne doświadczeń z dzieciństwa,
- brak równowagi zachodzącej pomiędzy tymi wrażeniami, jakich dostarcza nam ucho środkowe oraz tymi, za które odpowiada nasz wzrok.

Jak pokonać lęk wysokości?



Jeśli fobia nie przybrała jeszcze skrajnych form, można spróbować pokonać ją samodzielnie. W wypadku, gdy nie widzimy poprawy należy porozmawiać z psychologiem, który pozwoli odkryć prawdziwy powód lęku. Najczęściej stosowaną przez psychoterapeutów metodą jest terapia behawioralna skupiająca się na odczulaniu. Pacjent jedynie dowiaduje się jakie działania musi podjąć, a uzyskane informacje musi wykorzystać samodzielnie w codziennym życiu.

Leczenie lęku wysokości jest procesem długotrwałym, w czasie którego najlepiej sprawdza się metoda małych kroków. Polega ona na konsekwentnym pokonywaniu kolejnych barier, jakie stawia przed nami lęk wysokości. Pomaga w zwalczeniu lęku w momencie jego pojawienia się oraz przełamaniu go dzięki ćwiczeniom zakładającym systematyczne oswajanie z wysokością.

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy