Reklama

ABC zaćmy – co warto wiedzieć, by szybko zareagować?

Choroby, które dotykają organów odpowiedzialnych za naszą percepcję świata, okazują się najbardziej uciążliwe w codziennym życiu. Osoba, która nigdy nie miała problemu z oczami, nie wie nawet, jak niezwykle istotnym zmysłem jest wzrok. Zaćma, która atakuje głównie osoby po 60. roku życia, dość szybko i boleśnie to uświadamia. Co to za choroba, na czym polega i jak można się jej pozbyć?

Zaćma – jej mechanizm i objawy

Nie da się dobrze zrozumieć schorzenia, jakim jest zaćma, bez podstawowej znajomości budowy oka. Elementem kluczowym w procesie widzenia, który odpowiada za jego ostrość i wyraźność jest soczewka. To mała część oka, która kształtem i wielkością przypomina ziarno soczewicy. Jest zlokalizowana zaraz za tęczówką, na przedniej ścianie oka. Ma za zadanie przepuszczać światło i prawidłowo je załamywać, by skupiało się na siatkówce. Może je spełniać tylko wtedy, gdy jest przezroczysta i elastyczna. 

Reklama

W miarę starzenia się organizmu stopniowo traci te właściwości. Zaczyna mętnieć i staje się mniej sprężysta, przez co nie jest już w stanie filtrować promieni słonecznych. Zamiast przepuszczać, blokuje je. Nie ma też już takiej jak dawniej zdolności skupiającej. Ten proces mętnienia naturalnej soczewki to właśnie zaćma.

Chory na zaćmę odczuwa znaczne pogorszenie ostrości widzenia w dali. Co charakterystyczne, nie udaje się go skorygować za pomocą okularów, nawet przy częstej ich wymianie na mocniejsze. Inne typowe objawy to:

• częste łzawienie i swędzenie oczu

• „dwojenie się” w oczach, rozmyte kształty, niewyraźne kolory

• słabsze widzenie w słoneczne dni, a nawet ból oczu w kontakcie ze światłem słonecznym

• złudzenie optyczne przypominające świetliste kręgi wokół świateł samochodów po zmroku

• zmęczenie podczas czytania nawet krótkich tekstów

• rozmazywanie się tekstu podczas pisania i czytania

Jak się leczy zaćmę?

Odpowiedź jest tylko jedna - operacyjnie. Do tej pory nie udało się odkryć innego sposobu na cofnięcie zmian zachodzących w mętniejącej, naturalnej soczewce. Jedynym wyjściem z sytuacji jest mechaniczne jej usunięcie i zastąpienie nową, sztuczną. Operacja usunięcia zaćmy jest zabiegiem prostym, bezbolesnym i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Lekarz ma właściwie do wykonania dwie czynności. Musi naciąć rogówkę oka i usunąć zmętniałą soczewkę z torebki, która ją otacza, a następnie na jej miejsce wstawić nową, sztuczną. 

Sama interwencja chirurgiczna to kwestia 30 minut. W przypadku zabiegów wykonywanych w ramach NFZ konieczna jest jednodniowa hospitalizacja. Kiedy zdecydujemy się na zabieg odpłatny, można wyjść do domu tuż po nim, kiedy założony zostanie opatrunek. Warto jednak pamiętać, że jednego dnia można zoperować tylko jedno oko – drugie będzie musiało poczekać co najmniej 14 dni.


materiał zewnętrzny
Dowiedz się więcej na temat: zaćma
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy