Reklama

6 sposobów na to, aby złagodzić zapalenie żył

Ta choroba pojawia się zazwyczaj na kończynach dolnych. Jeżeli zauważyłaś u siebie żylaki, koniecznie zastosuj te rady!

Żurawina

Jej owoce to źródło witaminy C i tych z grupy B oraz minerałów (żelaza, wapnia, potasu, fosforu), które poprawiają kondycję i funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Zapobiegają też zapaleniom oraz usuwają złogi, zmniejszając tym samym ryzyko miażdżycy. Dzięki spożywaniu soku z żurawiny ból i obrzęk żył szybko odpuszczają. W razie choroby regularnie przez 3 tygodnie wypijaj po 1/3 szklanki niesłodzonego, 100-procentowego soku na dobę. Zamiast niego możesz też co dzień zjadać dwie garści suszonej żurawiny. 

Oczar wirginijski

Ma silne działanie antyseptyczne, ściągające, przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne. Dodatkowo uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejszając  ich kruchość oraz reguluje krążenie podskórne. Kiedy cierpisz z powodu zapalenia żył, przyrządź odwar: zalej  1-2 łyżki suszonego oczaru szklanką zimnej wody. Doprowadź do wrzenia i gotuj na wolnym ogniu przez 3-4 minuty. Następnie przefiltruj płyn i wypij. Stosuj kurację przez 14 dni.

Reklama

Rutyna i witamina K

Zadbaj o to, by dieta była w nie bogata. Rutyna to przeciwutleniacz, który uszczelnia i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych - dzięki temu zapobiega powstawaniu żylaków i przyspiesza ich gojenie. Znajdziesz ją w pomidorach, marchwi, cebuli, winogronach, cytrynach oraz pomarańczach i jagodach. Witamina K z kolei reguluje krzepliwość krwi, zapobiega krwotokom i stymuluje regenerację żył, tętnic czy naczyń włosowatych. Dostarczysz ją, jedząc co dzień ciemnozielone warzywa np. sałaty, szpinak, jarmuż, brokuły. Znajdziesz ją też w awokado, wątróbce i jajkach.



Czosnek

Okład z niego łagodzi procesy zapalne. Jak go przygotować? Rozgnieć 3 ząbki, a żeby wzmocnić efekt, wymieszaj je z pół szklanki soku pomarańczowego, który uszczelnia naczynia oraz z 2 łyżeczkami oliwy z oliwek łagodzącej stany zapalne. Odstaw na 12 godzin. Następnie wetrzyj sporą ilość mikstury w okolice obolałej żyły, obłóż gazą i zawiń bandażem na całą noc.  Rób okłady przez co najmniej 10 dni - żyła powinna się obkurczyć. 

Nagietek i natka pietruszki

Kwiat ten pobudza układ immunologiczny i zdolność samoleczenia. Natka zaś jest źródłem witaminy C oraz rutyny, które uszczelniają naczynia i wzmacniają ich ścianki, a dodatkowo pobudzają odnowę tkanek. Kompres z tych dwóch roślin może Ci pomóc! Pęczek natki pietruszki posiekaj i gotuj przez 5 minut w połowie szklanki wody. Odcedź napar, a następnie dodaj do niego 4-5 kropli olejku nagietkowego. Nasącz płynem gazę i obłóż chorą żyłę. Zabezpiecz okład, lekko owijając kończynę bandażem. Pozostaw na 3 godziny. Powtarzaj zabieg codziennie przez  co najmniej tydzień. 

Kojący natrysk

Leczenie wodą o zmiennej temperaturze hartuje żyły, wzmacnia je, obkurcza  ich ścianki i szybko przynosi ulgę w bólu. Dlatego dwa  lub trzy razy dziennie kieruj na zbolałe miejsca strumień wody z prysznica. Najpierw przez 2-3 minuty polewaj  chore kończyny ciepłą wodą (nie gorącą), a następnie  przez minutę wodą mocno chłodną (ale nie lodowatą). Powtórz to co najmniej 6 razy. Jeśli taki natrysk będzie  dla ciebie nieprzyjemny, zamiast niego mocz na zmianę nogę albo rękę w miskach z ciepłą i chłodną wodą.
Zobacz także:


Na żywo
Dowiedz się więcej na temat: żylaki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy