Reklama

​Choroby, które zaczynają się od drętwienia nogi

Objaw ten często jest skutkiem niedoboru magnezu, ale może być też sygnałem choroby.

Żylaki

Niewydolność żylną możemy podejrzewać, gdy noga drętwieje po staniu lub siedzeniu zbyt długo w jednej pozycji, po gorącej kąpieli, trzymaniu nogi na nogę lub po noszeniu butów na wysokim obcasie. 

Drętwienie minie, gdy uniesiesz nogi powyżej tułowia. Możesz położyć ją na poduszce lub oparciu kanapy Usprawni to przepływ krwi w żyłach i usunie obrzęki. W upały 2 razy dziennie (rano, przed wyjściem z domu i po południu) wmasuj w nogi żel z heparyną lub wyciągiem z kasztanowca. 

Cukrzyca

Jednym z powikłań cukrzycy jest uszkodzenie układu nerwowego, zwane neuropatią. Objawia się stałym mrowieniem i drętwieniem w stopie. 

Reklama

Kontroluj poziom cukru we krwi zgodnie ze wskazówkami lekarza i stosuj dietę o niskim indeksie glikemicznym (nie podnoszącą poziomu glukozy we krwi). Trzymanie cukrzycy w ryzach to jedyna droga, by zapobiec powikłaniom. 

Zespół niespokojnych nóg

Dolegliwości często pojawiają się w nocy. Oprócz drgania może także dochodzić do samoczynnego zginania i wyprostowywania nóg w kolanach. 

U co drugiej osoby z zespołem niespokojnych nóg objawy są związane z układem nerwowym. Dlatego szukaj pomocy u neurologa. Dolegliwości mogą być bowiem skutkiem niedoboru dopaminy w mózgu. Jej zadaniem jest m.in. przekazywanie informacji płynących z mózgu do nerwów odpowiadających za poruszanie nogami. By objawy ustąpiły, stosuje się leki regulujące wydzielanie dopaminy. 

Dyskopatia

Drętwienie nogi może być objawem dyskopatii lędźwiowej. Sygnalizuje ją ból w dolnym odcinku kręgosłupa, który z tyłu lub z przodu nogi promieniuje w kierunku stopy. Dyskopatia to uszkodzenie dysku. Kiedy ulega on deformacji, traci swoją funkcję amortyzatora i może drażnić, a nawet uciskać korzenie nerwowe lub rdzeń kręgowy. 

Ból złagodzą leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zaleca się też kilkudniowy odpoczynek i leżenie na boku ze zgiętymi kolanami. Pomocne są zabiegi z wyciągiem lędźwiowym, dzięki którym odcinek kręgosłupa pomiędzy kręgami zostanie ustabilizowany. Zabieg nie jest bolesny, trwa ok. 20 minut i wykonuje się go codziennie przez 10 dni.

Ważne!
Sok wiśniowy. Jeśli przyczyną bólu nóg lub bolesności mięśni jest wysiłek fizyczny, tuż po nim pij cierpki sok wiśniowy (najlepiej 2 szklanki). Jego właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne koją ból i wzmacniają tkanki mięśniowe. 

Witaminy z grupy B. Codziennie zjedz któryś bogatych w nie produktów: banana, łyżkę nasion dyni, 2 kromki chleba razowego lub kilka liści sałaty.

Magnezowa kąpiel stóp

Tak uzupełnisz niedobory tego pierwiastka.

Kup w aptece Chlorek Magnezu - bazę do magnezowej kąpieli stóp (5 zł/220 g). Całość rozpuść w 2 litrach ciepłej, ale nie gorącej wody. Umyj stopy, a jeszcze lepiej wykonaj peeling stóp, aby zwiększyć przyswajalność magnezu przez skórę. Mocz stopy przez 10-15 minut. Po zakończeniu nie wycieraj stóp. Nałóż ulubione skarpetki, najlepiej bawełniane. 

Przygotowany roztwór do kąpieli magnezowej przechowuj w naczyniu, w którym możesz go codziennie podgrzewać. Możesz go używać wielokrotnie, nawet do 20 razy.

Zobacz także:

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy