Syrop - słodkie lekarstwo

Jak przygotować domowy syrop.

Syropy to jedne z najstarszych leków, jakie zna ludzkość. W starożytności przygotowywali je mieszkańcy Półwyspu Arabskiego. I to właśnie z ich języka, od słowa "sherab" oznaczającego napój, wywodzi się nazwa tych słodkich specyfików.

Bez względu na przeznaczenie wszystkie syropy sporządza się według podobnej receptury: w 60-proc. stężeniu sacharozy rozpuszczone zostają lecznicze substancje. Używamy ich do łagodzenia infekcji dróg oddechowych, pomogą na suchy i mokry kaszel. Oprócz rozrzedzania wydzieliny i usprawniania ruchów rzęsek, działają bakteriobójczo i mogą też pomagać na inne schorzenia. I co najważniejsze, możesz przygotować je sama, bowiem nie wymaga to wyszukanych składników.

Reklama

Domowe syropy przechowuj w lodówce i podawaj w zależności od potrzeb.

Mniszek lekarski

Pomaga leczyć reumatyzm i kamicę żółciową. Zalej litrem wody ok. 350 kwiatów mniszka. Gotuj je przez ok. 10 min. Gdy wywar ostygnie, przecedź, dodaj 1 kg cukru i znów gotuj na małym ogniu około 3 godz. Na koniec dodaj sok z cytryny i zamieszaj. Przyjmuj 2-3 razy dziennie po łyżeczce.

Syrop buraczany

Pomoże w walce z kaszlem. Warto go pić nie tylko w czasie infekcji. Syrop z buraka zwiększa odporność i pomaga przy anemii. Zetrzyj burak, wymieszaj go z 3 łyżkami miodu. W zamkniętym słoju włóż do garnka z ciepłą wodą i ogrzewaj (nie gotuj), aż pojawi się sok. Syrop jest bezpieczny nawet dla małych dzieci. Pij łyżeczkę dziennie.

Siemię lniane

Łagodzi stany zapalne, zwiększa wilgotność śluzówki. Syrop pij w chorobie wrzodowej oraz przy suchym kaszlu. Zalej 4 łyżki siemienia litrem wody. Gotuj 10 min. Do wywaru dodaj 4 łyżki miodu. Pij filiżankę dziennie.

Odwar z kopru

Działa przeciwskurczowo, wspiera wydzielanie żółci i soków żołądkowych. Syrop stosuj na kolkę i przy kaszlu. Łyżkę suszonych nasion kopru włoskiego zalej 1/2 l wody, dodaj 3 łyżki miodu. Gotuj 15 min. Po tym czasie przecedź i odstaw w szklanym naczyniu do schłodzenia. Pij 2-3 razy dziennie po 1/2 szklanki.



Życie na gorąco

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: domowe syropy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL