Przejdź na stronę główną Interia.pl

Miej serce dla serca

Pracuje bez przerwy przez całe życie. A my je tak źle traktujemy! Co robić, aby serce nas nigdy nie zawiodło? Przede wszystkim częściej o nim myśleć i dać mu żyć.

Serce człowieka to najważniejszy narząd układu krwionośnego. To "centrum dowodzenia" całego ciała. Nie odpoczywa i nigdy nie zasypia. Od prawidłowości jego działania zależy sprawne funkcjonowanie organizmu.

Ciągle w pracy


Reklama

Dorosły człowiek ma serce wielkości mniej więcej pięści. Waży ono niespełna pół kilograma. Gdy nic mu nie dolega, bije z częstotliwością 60-70 lub więcej razy na minutę. Uważa się, że jest zaprogramowane na ok. 3 miliardy uderzeń. W ciągu życia przetacza ok. 200 mln litrów krwi. Czasami jednak skutecznie mu w tej pracy przeszkadzamy.

Ma kilku wrogów

Największymi wrogami serca są nadmiar cholesterolu i cukru oraz wysokie ciśnienie. Poziom cholesterolu nie powinien przekraczać 190 mg/dl. Wyższy jest przyczyną miażdżycy, czyli zarastania wnętrza naczyń krwionośnych. Idealnie byłoby, aby twoje ciśnienie miało wartość 120/80 mm Hg.

Gdy ma 139/89 mm Hg, też nie jest jeszcze źle, ale powyżej to już groźne nadciśnienie. Nadmiar glukozy we krwi uszkadza wnętrze naczyń krwionośnych. Dlatego raz w roku kontroluj poziom cukru we krwi. Nie powinien on przekraczać 100 mg/dl. Serce bije również jak oszalałe, gdy jesteś w stresie albo przesadziłaś z używkami, zwłaszcza z alkoholem i papierosami.

Chętnie przyjmie pomoc


Zdaniem lekarzy, wielu chorób serca można uniknąć dzięki odpowiedniej profilaktyce. Oczywiście nie na wszystko masz wpływ. Nie jesteś np. w stanie zlikwidować rodzinnych obciążeń genetycznych, ciężko również całkiem wyeliminować z życia stres. Jest jednak wiele rzeczy, które możesz zmienić.

Czasami wystarczy rzucić palenie, ograniczyć spożycie alkoholu i soli, utrzymywać prawidłową wagę, kontrolować poziom glukozy i cholesterolu we krwi, prowadzić aktywny tryb życia. Nadmiar cholesterolu oraz cukru obniżysz dietą. Zwiększenie aktywności fizycznej wcale nie oznacza wizyt na siłowni, to np. codzienne, godzinne spacery na świeżym powietrzu lub pół godziny trzy razy w tygodniu.

Lubi towarzystwo


Co ciekawe, badania wykazały, że osoby, które są nietowarzyskie, unikają kontaktów z ludźmi są bardziej narażone na zawał - dlatego już dzisiaj umów się ze znajomym na pogaduszki. Ryzyko chorób serca zwiększają też gniew i wrogość, a także praca ponad 11 godzin dziennie.

Wysyła sygnały


Serce, zanim zastrajkuje, daje nam znaki. Są to np. duszności same z siebie (tzn. bez związku z wysiłkiem fizycznym albo przebywaniem w zaduchu), zmęczenie, spuchnięte nogi (zwłaszcza w kostkach), siny kolor skóry. Gdy pojawi się ból, sytuacja może być już poważna. Ale pamiętaj, że ucisk w klatce piersiowej to nie zawsze zawał, może sygnalizować też dolegliwości układu oddechowego, pokarmowego, kostno-stawowego lub nerwowo-mięśniowego.

Talerz pełen zdrowia
Pomożesz sercu, gdy będziesz jadać mniej, ale częściej. Codziennie spożywaj wyroby z pełnego ziarna (błonnik) oraz pół kg warzyw i owoców. Powinnaś ograniczyć sól (unikaj także kostek przyprawowych, maggi i sody spożywczej). Ogranicz mięso, jedz ryby. Bez obaw chrup orzechy.

Groźne sytuacje!
Silny ból zamostkowy, trwający ponad 20-30 minut, może wskazywać na zawał serca. Wzywaj karetkę, jeśli taki ból nigdy wcześniej nie wystąpił albo jeśli boli za mostkiem osobę z chorobą wieńcową, nawet po przyjęciu (z zalecenia lekarza) nitrogliceryny.

Utrata przytomności, nawet bardzo krótkotrwała, może być spowodowana chwilowym zatrzymaniem pracy serca.

Duszności uniemożliwiające położenie się wskazują na obrzęk płuc.

Napad kołatania serca z zawrotami głowy, uczuciem omdlewania i uciskiem za mostkiem, bywa objawem groźnego częstoskurczu.

Czy grozi ci zawał?

Przeczytaj poniższe pytania. Jeśli nawet na kilka z nich odpowiedź będzie twierdząca, skontaktuj się z lekarzem i zrób badania.

1. Zauważyłaś na powiekach żółte grudki (świadczą o wysokim cholesterolu)?
2. We wszystkim starasz się być perfekcjonistką?
3. Żyjesz pod presją czasu, w ciągłym pośpiechu i stresie?
4. Uwielbiasz ryzyko?
5. Nie lubisz ludzi? Uważasz ich za swoich wrogów?
6. Czy twoi rodzice (oboje lub jedno) chorowali na serce?
7. Zdarzają ci się zachowania agresywne?Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje