Dobroczynne działanie pokrzywy

Roślina popularna, rosnąca niemalże na całym świecie. Pokryta jest drobnymi, parzącymi włoskami, przez co nie cieszy się zbyt wielką sympatią wśród ludzi. Mało kto traktuje ją jako naturalne lekarstwo, a szkoda bo jest bardzo skuteczna.

Wszystko za sprawą licznych mikroelementów, witamin, kwasów organicznych czy też garbników znajdujących się w jej liściach i korzeniach, które to są korzystne dla ludzkiego organizmu. Zanim zechcemy je wykorzystać trzeba pamiętać o innych składnikach, a mianowicie o kwasie mrówkowym i histaminie, które mogą oddziaływać niekorzystnie na organizm człowieka. Po dotknięciu pokrzywy z jej włosków wydostają się te dwie substancje, co skutkuje pieczeniem skóry w miejscu, które miało bezpośredni kontakt z rośliną i pojawieniem się na niej bąbli. Mimo wszystko warto poznać zastosowanie pokrzywy.

Reklama

W medycynie używana jest przy dolegliwościach dróg moczowych (chroni przed ich zakażeniami, ma właściwości moczopędne), układu pokarmowego (biegunka, nieżyt żołądka, wrzody), hormonalnych, wątroby; przeciwdziała anemii i słabej krzepliwości krwi, wspomaga przemianę materii oraz trawienie, koi bóle reumatyczne, regularnie stosowana pomaga przy przeroście prostaty, oczyszcza drogi oddechowe, wzmacnia odporność.

Jako kosmetyk sprawdza się, jeśli borykamy się z takimi problemami jak: łupież, łojotok, nadmierne wypadanie włosów, trądzik. Doskonale oczyszcza skórę, wzmacnia paznokcie, zmniejsza obrzęki.

W zależności od zastosowania, pokrzywę wykorzystuje się w różnorodny sposób. Najbardziej popularne jest przyrządzanie naparów do spożywania (można je sporządzić samemu z liści rośliny bądź kupić produkt dostępny w saszetkach w sklepach), znane są także zupy z pokrzyw, z jej suszonych liści możliwe jest przygotowanie płukanki do włosów.

Styl.pl

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: pokrzywa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL