Babskie sprawy

Co jest lepsze: tampon czy wkładka? A jeśli podpaska, to jaka? Może ekologiczna? Nowością są kubeczki menstruacyjne. Co to takiego? Radzimy, czym powinnyśmy się kierować przy wyborze produktów chłonnych.

Wkładki higieniczne

Organizm kobiety niezależnie od fazy cyklu menstruacyjnego, w którym się znajduje, produkuje różną ilość wydzieliny. W dni, w które nie masz okresu, warto stosować wkładki higieniczne. Chronią one przed zabrudzeniami bielizny, jak i przed infekcjami stref intymnych.

Zwróć uwagę na to, aby były przewiewne. Unikaj wkładek zapachowych, które ze względu na substancje aromatyzujące mogą uczulać. Wkładek można używać również podczas miesiączki jako dodatkowego zabezpieczenia przy stosowaniu tamponów.

Reklama

Wkładki anatomiczne

Gdy masz problem z nietrzymaniem moczu (NTM), wkładka higieniczna nie wystarczy - używaj wkładek anatomicznych. Są dyskretne i niewidoczne pod ubraniem, a jednocześnie wchłaniają wilgoć neutralizując nieprzyjemny zapach.

Zapewniają uczucie świeżości. Produkty tego typu są dostępne zarówno w aptekach, jak i drogeriach. Mają różne stopnie chłonności, można je więc dopasowywać do nasilenia dolegliwości.

Tampony

To dobre rozwiązanie dla kobiet, które prowadzą aktywny tryb życia. Tampon pozostaje na swoim miejscu, kiedy ćwiczysz. Dodatkowo może być używany podczas ruchu w wodzie. Pamiętaj, aby zawsze dobierać tampony do nasilenia krwawienia, nie stosuj tych, które są bardziej chłonne niż tego potrzebujesz.

Przy powracających zapaleniach i infekcjach zrezygnuj całkowicie ze stosowania tamponów, bo uniemożliwiają swobodny przepływ krwi, przez co stanowią pożywkę dla bakterii. Zdaniem lekarzy mogą być jedną z przyczyn rozwoju endometriozy.

Tamponów nie używaj też, gdy masz założoną wkładkę wewnątrzmaciczną (może się wysunąć podczas wyjmowania tamponu).

Podpaski

Są najpopularniejsze. Tak jak przy wyborze wkładek higienicznych, pamiętaj, aby nie wybierać podpasek zapachowych, które mogą uczulać strefę intymną. Podpaski zmieniaj co 3-4 godziny, w zależności od obfitości okresu.

W pierwszych dniach miesiączki korzystaj z produktów o większej chłonności (na opakowaniu oznaczone są kropelkami), stopniowo zmieniając je na te mniej absorpcyjne. Wybieraj podpaski wykonane z naturalnych materiałów: jedwab, bawełna.

Podpaski wielorazowe

Najczęściej są uszyte z wysokiej jakości materiałów organicznych, niebielonej bawełny. Ich zastosowanie nie różni się od używania zwykłych podpasek, są jednak bardziej przewiewne, pozwalając skórze swobodnie oddychać, a więc nie odparzają miejsc intymnych.

Po użyciu pierze się je w pralce. Ważne jest, aby zrobić to dokładnie, bo niedoprane pozostają siedliskiem bakterii, które mogą wywołać infekcje.

Kubeczki

Nowością na naszym rynku są kubeczki menstruacyjne, które wkłada się bezpośrednio do pochwy. Kubeczki wykonane są z silikonu lekarskiego i mają różną wielkość. Łatwo jest je złożyć i zaaplikować.

W zależności od obfitości menstruacji, można je stosować do 12 godzin, bez konieczności wymiany. Są produktem wielorazowego użytku.

33/2014 Tele Tydzień

Tele Tydzień

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL