Aparat ortodontyczny

Higiena jamy ustnej

Noszenie stałego aparatu ortodontycznego stało się dziś powszechne. Noszą je zarówno dzieci i młodzież jak i osoby dorosłe. Higiena jamy ustnej u osób noszących aparaty stałe jest sprawą niezwykle ważną i trzeba poświęcić na nią znacznie więcej czasu. Istotne jest bowiem dotarcie do wszystkich szczelin, powierzchni zębów oraz poszczególnych elementów aparatu.

Oczyszczanie zamków oraz łuków chroni aparat przed przebarwieniami, a zęby przed próchnicą i ubytkami. W celu dotarcia do trudno dostępnych miejsc, polecane jest stosowanie nitki i szczoteczki ortodontycznej oraz pasty do zębów o niskim wskaźniku ścieralności.

Wybierz właściwą pastę

Używanie odpowiedniej pasty ma duże znaczenie dla zachowania zdrowych zębów. W trakcie leczenia ortodontycznego, wskutek długotrwałego mechanicznego drażnienia tkanek przyzębia przez części aparatu, może pojawić się nadwrażliwość, co powoduje, że odczuwamy ból. Często pojawia się on zaraz po założeniu aparatu i utrzymuje się kilka dni. Świadczy o postępującej korekcie ustawienia zębów.

Reklama

Aby zmniejszyć te dolegliwości, wybieraj pasty do zębów wrażliwych lub specjalne pasty do zębów dla osób noszących aparaty ortodontyczne, które delikatnie czyszczą zęby nie naruszając struktury aparatu. Ponadto, zapobiegają one powstawaniu próchnicy i skutecznie działają przeciwko kamieniowi nazębnemu. Higienę jamy ustnej można także dopełnić stosowaniem płynów do płukania jamy ustnej.

Preparaty do wrażliwych zębów uśmierzają ból, który może pojawić się jako reakcja na ciepło, zimno, a także kwaśny i słodki smak. Zabezpieczają także zęby przed powikłaniami leczenia ortodontycznego. Podstawą jest ich regularne stosowanie i mycie zębów po każdym posiłku.

Styl.pl

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL