Reklama

Za późno na te sprawy?

Jesteś po menopauzie i myślisz, że już nie dla ciebie seks? Otóż mylisz się bardzo!

Nie rezygnuj ze współżycia! Seks służy twojemu ciału: lepiej ukrwione tkanki odzyskują napięcie, poprawia się kontrola nad pęcherzem, trudniej o zakażenia okolic intymnych, dobrze śpisz, a serce i płuca lepiej pracują!

W końcu stosunek seksualny to porządny, regenerujący organizm wysiłek fizyczny, zdrowszy niż spacer czy aerobik!

1. Skąd ten brak ochoty na seks?

Gdy codzienne życie skazuje nas na ciągły stres, seks jest ostatnią rzeczą, o której myślimy.

Do seksu zniechęcają menopauzalne problemy z pęcherzem, snem, ciągłe napięcie psychiczne, osłabiony nastrój, depresja, a nawet lęk o zdrowie.

Reklama

Spadek stężenia hormonów zmniejsza przepływ krwi przez narządy płciowe. Stają się one przez to dużo mniej wrażliwe na dotyk, więc trudniej je pobudzić. A to zniechęca.

W dodatku po menopauzie ścianki pochwy są gorzej nawilżone, cieńsze, mniej elastyczne. Sprzyja to uszkodzeniom jej nabłonka, sprawia ból i tym bardziej odstręcza od podejmowania prób zbliżeń.

Apetyt seksualny osłabiają leki: nasercowe, nasenne, przeciwdepresyjne, a nawet antyalergiczne.

2. Jak sobie pomóc w sypialni?

Przed intymnym wieczorem weź ciepłą kąpiel - rozluźnisz tkanki i poprawisz ukrwienie.

Nawilż pochwę lubrykantami - najlepiej tymi rozpuszczalnymi w wodzie. Te nierozpuszczalne, np. wazelina, sprzyjają rozwojowi bakterii i mogą niszczyć prezerwatywę, zwiększając ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową. Bo wprawdzie po menopauzie ciąża nie grozi, ale lepiej się zabezpieczać, gdy uprawiasz seks nie z twoim stałym partnerem.

By uniknąć bólu, wybieraj pozycję dającą ci kontrolę nad głębokością penetracji. I wydłużaj grę wstępną. Dasz ciału więcej czasu na pobudzenie: tkanki będą lepiej ukrwione i nawilżone, spadnie więc ryzyko uszkodzeń nabłonka.

Pamiętaj! Menopauza nie musi zmniejszać ochoty na seks. Wiele kobiet właśnie wtedy jej nabiera! Seks może stać się wyzwalający i pozbawiony zahamowań (zwłaszcza że znika lęk przed niechcianą ciążą).

Eksperci twierdzą, że unikanie współżycia to błąd. Regularny seks poprawia ukrwienie pochwy i ją uelastycznia, przez co kolejne stosunki stają się mniej bolesne. Zatem im częściej uprawiasz seks, tym większą sprawia on przyjemność!

W czym pomoże ci lekarz?

  • Może przepisać ci hormonalną terapię zastępczą. Więcej estrogenów odmładza tkanki i pobudza popęd seksualny.
  • Jeśli nie możesz lub nie chcesz przyjmować estrogenów, spróbuj laserowej terapii pochwy. Laser pobudza regenerację nabłonka i jej głębszych warstw. To zaś wzmacnia pochwę, zapewnia jej dobre nawilżenie i uprzyjemnia współżycie.
  • Pomóc może lek, który jest stosowany w leczeniu świądu, suchości, pieczenia i bólu przy stosunkach płciowych. Niestety, nie jest dla wszystkich - nie mogą go stosować kobiety, u których kiedyś zdiagnozowano raka zależnego od hormonów (piersi lub macicy), występowały zakrzepy w nogach, oku lub w płucach. Sprzyja on też grzybiczym zakażeniom pochwy.


Zobacz również:

Twoje Imperium
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy