Przejdź na stronę główną Interia.pl
Wszystko o pierścionkach zaręczynowych

Ślubny poradnik Marthy Stewart: Jesień 2014

Podobnie jak twój narzeczony, pierścionek zaręczynowy to skarb na wieki. Może się on okazać najbardziej znaczącym prezentem w twoim życiu. Dlatego dowiedz się wszystkiego na temat pierścionków zaręczynowych. A kiedy on włoży go na twój palec, sama lśnij jak diament.

Brylantowe ABC

Poznaj 4 najważniejsze cechy brylantów (tzw. 4C): szlif, barwę, przejrzystość i masę (podawaną  w karatach).

Reklama

Szlif

Nie należy go mylić z kształtem - szlif odnosi się do sposobu, w jaki brylant odbija światło - czyli określa, jak bardzo kamień jest błyszczący. Amerykański Instytut Gemologiczny, organizacja, która klasyfikuje diamenty, określa szlif na skali od doskonałych do słabych. Im lepszy szlif, tym więcej blasku, dobrze jest więc zażądać certyfikatu GIA przed zakupem. Nawet jeśli brylant ma idealną barwę i przejrzystość, słaby szlif może spowodować, że będzie on wyglądał nieciekawie.

Barwa

Bazując na naturalnym spektrum odcieni, diamenty są określane na skali kolorów, obejmującej kamienie od bezbarwnych (D) do brązowych (Z). Z pewnością nie zdziwi cię fakt, że bezbarwne należą do najdroższych. Ale nawet jeśli nie masz takiego budżetu jak Beyonce, możesz odetchnąć z ulgą. Kamienie znajdujące się na skali w przedziałach G-I mają jedynie lekkie zabarwienie i są również bardzo wartościowe. Z drugiej strony, jeśli kamień jest bardzo mocno zabarwiony, jak niektóre żółte i różowe, może być traktowany jako fantazyjny. W tych nielicznych przypadkach kolor jest zaletą, która powoduje, że kamień jest unikatowy i kosztowny.

Przejrzystość

Kamienie mogą mieć dwa typy wad: skazy na zewnątrz i inkluzje wewnątrz. Im więcej wad, tym niższa przejrzystość. Większość defektów jest tak mała, że można je dostrzec jedynie pod powiększeniem. A ponieważ bardzo klarowne diamenty są niezwykle drogie, najlepiej jest wybrać diamenty czyste "na oko" - z takimi zanieczyszczeniami, które są widoczne jedynie pod mikroskopem.

Masa (w karatach)

Masa wszystkich kamieni jest mierzona w karatach, a na każdy karat składa się 100 punktów. I tak 50-punktowy brylant ma 0.5 karata a 75 punktowy 0.75  karata itp. Karat odnosi się do wagi (0,2g) a nie rozmiaru. Co to oznacza? To czy kamień wygląda na duży, nie zawsze pokrywa się z tym, ile waży.

 Kupuj mądrze

Postępuj według następujących zasad przy wyborze i kupnie brylantu.

W sklepie

W  życiu wszystko można negocjować. Pytaj o rabat. To nie zawsze działa, ale nie zaszkodzi próbować.

On line

Jak określić czy sklep jest wiarygodny? Godne zaufania sklepy maja historię, którą można prześledzić.  Przeczytaj opinie, zwróć się do poprzednich kupujących i zadaj sprzedawcy dużo pytań. Strona powinna udostępniać informacje na temat każdej z czterech najważniejszych cech odnośnie każdego brylantu jaki sprzedają, dlatego wszystko czego potrzebujesz, to podstawowa wiedza gemologiczna i sklep z rzetelną polityką zwrotów.

Vintage

Antyczną biżuterię możesz kupić wszędzie - od pchlego targu po eBay - ale jeśli nie kupujesz od zaufanego sprzedawcy, nie możesz mieć pewności, że kamień jest autentyczny. Najstarsze pierścionki zostały wykonane, zanim pojawiły się certyfikaty. Dlatego upewnij się, że sprzedawca przyjmuje zwroty i daj kamień do niezależnej wyceny.

Na zamówienie

Najbardziej spersonalizowana opcja to zamówienie pierścionka u jubilera lub złotnika. Realizacja zazwyczaj zajmuje ok. miesiąc. Będzie się to wiązało z opłatą za projekt, ale dobry profesjonalista powinien chcieć pracować przy każdym budżecie.

Wybór metalu

Bez oprawy, brylant jest po prostu brylantem. Wraz z nią staje się pierścionkiem. Zanim zdecydujesz się na złoto, platynę lub cokolwiek innego, rozważ wszystkie opcje.

Złoto

Naturalne złoto jest żółte, ale złotnik może dodać inne metale, by stworzyć nowe odcienie. Białe złoto to żółte złoto z dodatkiem niklu lub palladium, a różowe z dodatkiem miedzi. Wszystkie trzy opcje są klasyczne i trwałe, dlatego są ponadczasowymi wyborami jeśli chodzi o pierścionek zaręczynowy.

Platyna

Ten metal jest znacznie droższy od złota i to nie bez powodu. Jest nie tylko rzadszym pierwiastkiem, ale też cięższym, przez co złotnikom trudniej się z nim pracuje.  Jest najbardziej trwałym metalem, z jakiego robi się biżuterię. Jest też najbardziej oporny na ścieranie się. Do tego ma atrakcyjny, biało-srebrny kolor, co sprawia, że wciąż jest popularnym wyborem. Nawet białe złoto ma nieco cieplejszy ton, więc jeśli chcesz naprawdę srebrzystego pierścionka, wybierz platynę. Platyna, podobnie jak żółte złoto, jest też lepsza dla skór wrażliwych. Oba te metale są hypoalergiczne, czego nie można powiedzieć o dodatkach stosowanych do białego i różowego złota.

Inne metale

Nowsze opcje jak tytan czy wolfram mogą być atrakcyjne ze względu na ich niską cenę i unikalny wygląd, ale wykonanych z nich pierścionkach nie można zmieniać rozmiaru. To coś, o czym należy pamiętać, ponieważ rozmiar pierścionka będzie się zmieniać w ciągu życia. Z kolei srebro jest podatne na ścieranie i niewystarczająco trwałe, by utrzymać brylant. Wniosek? Trzymaj się złota i platyny. Tradycyjne metale są tradycyjne nie bez powodu. Są wartościowe i wytrzymują próbę czasu.

Wszystko o kwiatach na wesele


Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje