Przejdź na stronę główną Interia.pl

Martha Stewart radzi

Masz kłopot z usunięciem uporczywych osadów? A może twój kot ma nadwagę i nie wiesz, jak go odchudzić? Martha Stewart podpowie, jak rozwiązać te problemy

Jak usunąć osady z kawy z kuchennego zlewu?

Reklama

Dobra wiadomość jest taka, że osady z kawy nie są najgorszymi, jakie mogę się przytrafić twojemu zlewozmywakowi. Tak długo, jak używasz odpowiedniego środka czyszczącego i nie działasz zbyt agresywnie (stalowe myjki nie będą dobrym pomysłem, jeśli chodzi o zlewy), nie powinnaś się martwić, że powstaną trwałe uszkodzenia. Najpierw wypróbuj najłagodniejszą metodę: płyn do mycia naczyń, wodę i delikatną gąbkę. Jeśli osad jest stary lub zlew jest zrobiony z porowatego materiału, który można łatwo uszkodzić, jak np. steatyt, czyszczenie będzie wymagało więcej wysiłku.

Najłatwiejszą do wyczyszczenia powierzchnie mają zlewy z emaliowanego żeliwa. Emalia nie ma porów, więc jest odporna na powstawanie osadów.

Jeśli osad jest świeży, woda i delikatna gąbka powinny wystarczyć. W innym wypadku należy użyć środka do czyszczenia emalii. Te same metody można zastosować do zlewów z porcelany nieporowatej i ognioodpornej gliny o emaliowanej powierzchni. W przypadku wyjątkowo upartych osadów można użyć lekko ścierających detergentów (Np. Bar Keeprs Friend).

Wbrew temu, co sugeruje nazwa, matowa powierzchnia zlewów ze stali nierdzewnej ma wiele szczelinek i jest podatna na osady. Jeśli masz zlew ze stali nierdzewnej spróbuj zaatakować osad delikatnym detergentem, a jeśli to nie pomoże, użyj specjalnych środków do stali nierdzewnej. Jeśli osady nie ustępują użyj gąbki (np. Scotch-brite, non-scratch) z delikatnym, ale lekko ścierającym detergentem. Szoruj zgodnie z kierunkiem ziarna na powierzchni zlewu.

Na powierzchniach najbardziej porowatych najłatwiej powstają osady. Są to akryle (np. Corian) lub granit. Są one również najbardziej podatne na zarysowania, użyj więc delikatnej gąbki i nieścierającego uniwersalnego detergentu.

Po czyszczeniu każdy zlew należy dokładnie spłukać. Następnie warto umieścić w nim specjalną matę lub kratkę do zlewu. Będą one utrzymywały naczynia, na których mogą być plamiące substancje, z dala od powierzchni zlewu.

 

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje