Reklama

Kryzys za biurkiem

Gdy codzienne obowiązki w pracy zaczynają cię przerastać – reaguj. Jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym?

Wypalenie zawodowe grozi osobom pracującym w permanentnym stresie oraz pracoholikom, którzy mają tendencję do ciągłego podnoszenia sobie poprzeczki. Nie można tego ignorować, bo wypalenie z czasem może przerodzić się w depresję.

Pierwsze sygnały daje ciało. Bezsenność, poirytowanie, ciągłe zmęczenie, ból głowy niewiadomego pochodzenia – tak twoje ciało może domagać się zmiany. Jeśli to możliwe – odpocznij na urlopie. Jeśli nie – daj sobie prawo do wolniejszego tempa pracy.

Wprowadź zmiany. Podłożem wypalenia zawodowego jest najczęściej przepracowanie ale również rutyna i utrata nadziei na rozwój. Zastanów się więc, co mogłabyś w swojej pracy zmienić. Czy są zadania, które dałyby ci szansę na zdobywanie nowych umiejętności?

Reklama

Zadbaj o swój komfort. Traktuj siebie jak w okresie rekonwalescencji. Unikaj zachowań i osób agresywnych. Nie wyolbrzymiaj porażek, nagradzaj się za każdy udany dzień – choćby miały być to tylko komplementy powiedziane samej sobie.

Ładuj akumulatory poza pracą. Nie możesz brać na sobie zadań ponad miarę, nie bądź we wszystkim perfekcjonistką. Nie daj się poniżać ani wykorzystywać.

Energii nie możesz wydatkować tylko do pracy, ale także musisz ją pozyskiwać, budować na nowo. Pomogą ci w tym zajęcia, które sprawiają ci przyjemność - ucz się języków obcych, idź na fitness, taniec albo kurs pilotażu – tak odzyskasz siłę.

Na żywo
Dowiedz się więcej na temat: wypalenie zawodowe | praca | kariera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy