Reklama

Jak pokochać świat i odnaleźć w nim swoje miejsce?

Naukowo udowodnione jest, że szczęśliwi ludzie są zdrowsi fizycznie i emocjonalnie, żyją dłużej i mają bardziej satysfakcjonujące życie, niż ci narzekający i nieszczęśliwi. Szczęście pomaga nam generować nowe pomysły, myśleć nieszablonowo i znajdować kreatywne rozwiązania. Zastanawiałeś się kiedyś czy jesteś naprawdę szczęśliwy?

Ostatnie dziesięciolecia charakteryzowały się intensywnym rozwojem technologicznym i gospodarczym, który odsunął ludzi od ich wnętrza i sprawił, że skupiali się oni głównie na karierze.

Jednak ostatnie lata pokazują, że wysokość zarobków i posiadane dobra materialne nie dają wystarczającego zadowolenia z życia, co skłania ludzi do podejmowania poszukiwań sensu życia dużo głębiej. Rozwiązania szukają w książkach, religii, a nawet ezoteryce, część osób decyduje się na sesje terapeutyczne czy coachingowe. Mimo to, nie zawsze udaje się znaleźć rozwiązanie problemu.

Reklama

Co to znaczy odnaleźć swoje miejsce na ziemi?

Część osób zapytanych o to, gdzie jest ich miejsce na ziemi, odpowie, że jest to konkretne miasto, łąka, las, dom rodzinny - miejsce, gdzie uciekają, gdy mają gorszy czas i chwilę zwątpienia. Traktują to jak azyl, w którym mogą się odciąć od całego świata. Inną możliwością odnalezienia swojego miejsca na ziemi jest znalezienie drogi, którą chcemy podążać, robienie rzeczy, które sprawiają nam radość, zajmowanie się tym, co lubimy. Innymi słowy, odpowiednie miejsce na ziemi jest tam, gdzie człowiek osiąga spokój i spełnienie, nieważne, czy to jest miejsce do którego uciekamy, czy stan psychiczny, w którym trwamy.

- To, jak widzimy siebie, świat oraz swoje w nim miejsce, jak i to, czego doświadczamy w życiu, zależy od naszej percepcji, czyli od tego, co jesteśmy w stanie wyobrazić sobie jako możliwe w naszej "rzeczywistości". Oznacza to, że możemy doświadczyć tylko tego, co w jakiś sposób jest dla nas możliwe w naszym przekonaniu - mówi Johanna Kern, doradca w dziedzinie problemów emocjonalnych i kariery zawodowej, autorka książki "Mistrz i Zielonooka Nadzieja".

- Nasza percepcja bardzo często jest głęboko zakorzeniona w sposobie, w jaki zostaliśmy zaprogramowani lub sami zaprogramowaliśmy siebie na podstawie naszych doświadczeń i przekonań. To jak postrzegamy świat, odzwierciedla to, jak postrzegamy siebie. Otwieranie się na nowe możliwości pozwala nam ulepszyć swoją wizję siebie pozwalając nam być tym, kim chcemy być, a nie być ograniczonym do tego, jak zostaliśmy zaprogramowani. Nasza wizja siebie nie jest rzeczą stałą i można ją zmieniać - dodaje Kern.

Ty sam czy przeznaczenie? Kto określa twoją drogę?

Przeznaczenie ma wiele imion, los, fatum, czy dola. Jednak wszystkie oznaczają to samo - przeznaczenie jest to nieunikniona przyszłość, coś co na pewno się stanie.

Jeśli chcemy mieć wpływ na nasze życie, na to co nas spotyka i na emocje jakie nam towarzyszą, musimy odciąć się od takiego sposobu myślenia. Musimy przyjąć, że to my sami determinujemy naszą przyszłość. Zdecydowanie lepiej dlatego skłonić się ku zupełnie przeciwnej koncepcji, która zakłada, że człowiek rodzi się z czystą kartą.

W trakcie swojego życia, dzięki doświadczeniom jakie zdobywa i decyzjom jakie podejmuje "zapisuje" tą kartę. Każdy z nas wpływa na swój los i jest kreatorem swojej rzeczywistości, dlatego jego szczęście zależy tylko od niego.

Posiadanie takiej świadomości daje niesamowitą, wewnętrzną siłę, która napędza człowieka na co dzień i daje mu możliwość radzenia sobie z codziennymi przeciwnościami, a nie poddawanie się bezwolnie wypadkowi wydarzeń.

Jak znaleźć pomysł na siebie?

Podstawowa odpowiedź na pytanie: "co mam robić w życiu" brzmi: rób to, co kochasz! Jeśli ktoś lubi coś robić, wkłada w to dużo energii i czasu, dzięki temu szybciej osiąga w tym mistrzostwo, a to sprawia, że jest szczęśliwy.

Jednak wykonywanie tego, co się lubi wymaga posiadania pomysłu na siebie. Dlatego warto się zastanowić, czy pasję, którą się posiada można zmienić w codzienne zajęcie. Co w sytuacji, kiedy posiada się wiele pasji? Czy koniecznym jest skupianie się na jednej? Można spróbować połączyć je ze sobą i dzięki temu znaleźć takie zajęcie, które wykorzysta je wszystkie.

A co z ludźmi którzy uważają, że nie mają pasji? Każdy z nas ma obszary, które bardziej go interesują i w których czuje się dobrze. Znalezienie tego, co sprawia nam przyjemność nie jest trudnym procesem, trzeba tylko poświęcić trochę czasu na wewnętrzny monolog, który pokaże nam, co tak naprawdę sprawia nam radość. Lubisz zwierzęta? Możesz zostać wolontariuszem w schronisku. Najlepiej czujesz się w domu czytając? Może warto pomyśleć o własnym blogu bądź kanale na You Tube z recenzjami książek?

Spędzaj trochę czasu sam ze sobą!

W natłoku codziennych zmagań, stresu i zmartwień bardzo łatwo jest utracić swoje szczęście. Przestajemy być świadomi samych siebie i nie zauważamy piękna i wagi naszego istnienia. Nie słyszymy naszego wewnętrznego głosu, co prowadzi do braku codziennej radości, a to z kolei do braku szczęścia. Zamiast cieszyć się naszym istnieniem, zaczynamy zmagać się z życiem i mocować ze sobą. Trudno w takiej sytuacji odnaleźć własną życiową drogę. Przecież mamy wybór. Johanna Kern poleca spędzanie chwili czasu samemu ze sobą i obserwowanie jak korzystnie wpływa to na nasze samopoczucie:

- Możemy wybrać, aby ufać życiu i rozumieć mądrość naszego Serca. I nie trzeba do tego jakiejś nadzwyczajnej odwagi. Natomiast potrzeba do tego naszej uwagi: wyciszenia natłoku myśli i poświęcenia sobie odpowiedniej ilości czasu. Ile tego czasu nam potrzeba? Jest to zupełnie indywidualna sprawa. Może to być 20 minut dziennie, kiedy zupełnie się wyciszymy w ulubionym miejscu w naszym domu , a może to być godzinny spacer w parku, sam na sam ze sobą, w towarzystwie pięknej natury.

- Można znaleźć ten czas, przecież zawsze znajdujemy czas na to, co jest dla nas ważne. A kiedy już zdecydujemy, że zasługujemy na własną uwagę, że nasze własne szczęście to ważna cegiełka w budowaniu lepszego, szczęśliwego świata - bo tylko będąc szczęśliwi możemy spełniać nasza własną unikalną w świecie rolę - wtedy nie tylko podążamy własną drogą, ale też własnym przykładem pokażemy innym, że warto żyć i kochać życie. Że można inaczej, bardziej szczęśliwie.

Bądź szczęśliwy i znajdź swoje miejsce w świecie!

Szczęście pomaga nam generować nowe pomysły, myśleć nieszablonowo i znajdować kreatywne rozwiązania. Szczęśliwi ludzie mają satysfakcjonujące życie, są zdrowsi emocjonalnie i fizycznie, a zatem żyją dłużej.

Podstawą do odnalezienia swojego miejsca w świecie jest akceptacja samego siebie i otaczającego nas świata oraz słuchanie swojego wewnętrznego głosu.

Odnajdując siebie - odnajdujemy sens naszego życia. Odnajdując sens naszego życia - odnajdujemy szczęście.

 

Styl.pl/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy